Yedekleme İçin Bulut Depolama mı Harici Disk Mi? - Mehmet Barun
Genel

Yedekleme İçin Bulut Depolama mı Harici Disk Mi?

Merhaba arkadaşlar, Yedekleme İçin Bulut Depolama mı Harici Disk Mi? adlı yazıma hoş geldiniz.

Bana soracak olursanız her ikisi de isterseniz aytı balıklar altında inceleyebiliriz.

Yedekleme İçin Bulut Depolama mı Harici Disk Mi?

Bulut Depolama

Bulut Depolama

Yedekleme İçin Bulut Depolama

Aslında bakarsanız en sağlam yöntem bulut depolamadır. Fakat hesabınızın çalınması sonucu oldukça kötü sonuçlar doğurabilir ve en kötüsü de bir gün uyandığınızda belgeleriniz tüm internet dünyasında dolanıyor olabilir. Bulut depolama kullanmak istiyorsanız güvenki bir parola kullanmalısınız ve varsa mutlaka iki aşamalı doğrulama kullanmalısınız.

Taşınabilir Diskler

Taşınabilir Diskler

Harici (Taşınabilir) Diskler

Aslında bakarsanız bulut depolama kadar güvenli değil. Sebebini sotacak olursanız çok hassas olmaları ve düşürüldüğü takdirde veri kaybı ihtimali oldukça yüksektir. Ama ihtiyacınız olduğu anda internete ihtiyaç duymaksızın dosyalarınız her an elinizin altındadır ve kullanırken oldukça hassasiyet göstermeye özen gösterilmelidir.

 

Ancak bana soracak olursanız her ikisini de kullanmak en mantıklısı. sebep olarak dosyalarınız her an elinizin altında ve internetinizin olduğu sürece taşınabilir diskinizi unutmuş olsanız bile yanınızdaymış gibi rahat bir şekilde ulaşılması mümkün olacak ve spnuca daha kolay ulaşacaksınız. Diyelim ki siteniz saldırı aldı ya da host firmanız hiçbir açıklama yapmadan tamamen kapandı ve yedeklerinize ulaşamadınız. düşünsenize ne kadar acı bir durum.Pişmanlık  duymaktansa yedeklerimizi düzenli olarak almamız gerekir. benim bir warez oyun forum sitem var firma hiçbir açıklama yapmadan kapatıldı ve bırakın site yedeklerini domain transfer kodumu bile aalmadım daha doğrusu alamadım gerçi şimdi domainden yana pek sıkıntı yaşamanız mümkün görünmüyor. Ama bu cümleyi host firmanız için kullanamayacağım. Zaten onlarda sadece sunucuda oluşabilecek sorunlara karşı önlem almak zorundalar. Yani bizleri düşündükleri için değil. Tabi ki siz bir blogger olmayabilirsiniz fakat illaki hayatınız boyunca önem vereceğiniz özel resimleriniz veya evraklarınız olacaktır. Keşke dememek için düzenli olarak yedek almamız gerekir ama taşınabilir disklere göre bulut depolama fiyatları daha uygundur ama bana soracak olursanız en güvenli olan yöntem ise her iki yöntemi kullanmaktan geçiyor. Bulut depolama olarak kullanabileceğiniz sistemler arasında en çok tercih edilenler yandex disk, google drive, dropbox gibi sistemlerdir.

 

WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme

 

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.