WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme - Mehmet Barun
Wordpress

WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme

 

 

Site yedeği alma işlemi herhangi bir güvenlik tehtidine karşılık alınabilecek en iyi önlem. Belirli aralıklarla ve otomatik zamanlı site yedeği almak, oyunlarda olduğu gibi “save”leyerek gitmeye benzer.

Çoğu host firması sitenizin yedeğini sizin yerinize belirli aralıklarla her koşula karşılık otomatik olarak alır. Fakat host firmalarının aldığı yedekler ne kadar güvenebilirsiniz ?

Siz siz olun, işi sağlama almak için site yedeği alma işlemini kendiniz yapın. Kendiniz yapından kastım, site yedeğiniz sizin bilgisayarınızda, başkasının erişiminden uzakta, güvenli bir şekilde kayıtlı olsun.

Site yedeği alma işlemi sadece güvenlik önlemi için değil, aynı zamanda sitenizde kodlarla oynamadan önce, veritabanınızı temizlemeden önce kısacası birşeyleri değiştirmeden önce yapılmalı ki, doğabilecek herhangi bir hatada sitenizi eski haline döndürebilin.

Bu yazımda site yedeği alma işlemini hem cPANEL üzerinden, hem FTP üzerinden hemdewordpress eklentileri üzerinden nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağım. Kısacası var olan tüm yöntemleri tek bir yazıda sizlere sunmaya çalışacağım.

FileZilla Üzerinden Site Yedeği Alma – ( 1.Yöntem – Adım 1 )

FileZilla programını nasıl kullanıcağınızı bildiğinizi varsayarak anlatıma başlıyorum. ÖncelikleFTP üzerinden sitenizin yüklü olduğu server’a bağlanın.

( Eğer FTP giriş bilgilerini bilmiyorsanız yada unuttuysanız bunu öğrenmenin en kolay yolu hostunuza sormanız. )

FTP üzerinden sunucunuza bağlandıktan sonra karşımıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır.

 

 

Soldakikısım sizin bilgisayarınız, Sağdakiise wordpress sitenizin yüklü olduğu server.

Öncelikle bilgisayarınızda yeni bir klasör oluşturun. Soldaki ekrandan oluşturduğunuz bu yeni klasörü açın ve ekranın sağ tarafındaki tüm dosyaları seçip (ctrl+a), sürükleme yöntemiyle oluşturduğunuz bu yeni klasöre atın. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

 

 

Tutup atma işlemini yapar yapmaz FileZilla indirme işlemine başlayacaktır ve size kaç işlemin tamamlanıp, sırada kaç işlemin kaldığını ekranın en alt kısmında gösterecektir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

 

 

Kuyruktakiler kısmı (2125) “0″ sayısına indiğinde, işlem tamamdır. Artık sitenizin tüm dosyalarını (public_html altında) ve server dosyalarını bilgisayarınızda barındırıyorsunuz demektir. İşlemimiz burada bitmedi tabi ki. Sıra geldi manuel olarak veritabanı yedeği alma işlemine.

MySQL Üzerinden Veritabanı Yedeği Alma – (1. Yöntem – Adım 2)

Öncelikle cPanel‘inize giriş yapın ve ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Veritabanlarısekmesinden phpMyAdminsekmesine tıklayarak kurulu olan tüm veritabanlarınıza erişim sağlayın.

 

MySQL’e giriş yaptıktan sonra wordpress sitenizin kurulu olduğu veritabanına soldaki sekmeden tıklayın ve sağda açılan pencereden Dışa Aktar(export) sekmesine tıklayın. (Alttaki resimde görüldüğü gibi)

 

 

Daha sonra açılan ekrandan dışa aktarma yöntemi olarak Hızlı – sadece en az seçenekleri göster’i seçin ve biçim olarakta SQL seçeneğini seçip Gitbutonuna tıklayın. Böylece WordPress sitemizin MySQL veritabanını direkt olarak bilgisayarımıza indirmiş oluyoruz.

 

İndirme işlemi veritabanınızın büyüklüğüne göre bir kaç saniye ile bir kaç dakika arasında değişir. İndirdiğiniz dosyayı aynı zamanda içe aktar seçeneği altından geri yükleyebilirsiniz.

Yada buna alternatif olarak, wordpress admin paneliniz altıdan araçlar >> dışa aktar sekmesi altında da tüm içeriği seçerek, yazılarınızı, sayfalarınızı, yorumlarınızı, yazı typlarını, kategorilerinizi, etiketlerinizi ve kullanıcılarınızın bulunduğu veritabanını indirebilirsiniz.

FTP Üzerinden site yedeği alma işlemi bu kadar. Şu an tüm site yedeği alma işlemini tamamlamış olduk.

 

cPANELÜzerinden Site Yedeği Alma (2. Yöntem)

Eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız sitenizin cPANEL yönetimine  giriş yaptıktan sonra ( Resim anlatımları turhost yönetim paneli üzerinden yapılmıştır ) Files sekmesi altındaYedekleme Sihirbazıbutona tıklayın.

 

Ardından karşınıza alttaki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekrandan yedekleseçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Not: Aldığınız site yedeğinin geri yükleme işlemlerinide yine,  yedekleme sihirbazındanyapabilirsiniz.

 

 

Yedekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza alttaki resimde olduğu gibi bir ekran çıkıyor. Burada iki seçeneğimiz var.

1-Tam yedekleme seçeneğini kullanarak tüm site yedeğini alabiliriz. Bu seçeneği hesabınızıbaşka bir hosta taşımak veya dosyalarınızın yerel bir kopyasını saklamak için kullanabilirsiniz.

2-Kısmi Yedekleme seçeneğini kullanarak, dosyarların, veritabanının ve e-posta ileticileri ayrı ayrı yedeğini alabilirsiz. Giriş Dizini ve MySQL veritabanınızın yedeklerini ayrı ayrı alabilirsiniz. Eğer E-Posta ileticilerini kullanmıyorsanız Giriş Dizini ve MySQL veritabanı yedeği almanız yeterli olacaktır.

Giriş dizini butonunatıklamanız indirme işlemini başlatacaktır. Aynı şey MySQL veritabanları butonu içinde geçerli.

 

 

Aslında site yedeği alma işlemini en kolay ve hızlı yapabileceğiniz yöntem bu yöntem. Böylece başka bir yöntemle yani, cPanel üzerinden tüm site yedeği alma işlemini tamamlamış olduk.


WordPress Eklentileri Kullanarak Site Yedeği Alma (3. Yöntem)

Site yedeği oluşturma işlemini birçok wordpress eklentisiyle gerçekleştirmeniz mümkün. Bunlardan bazıları vaultpress, backupbuddy, backwpup gibi ekelntiler. İlk iki eklenti ücretli fakat, backwpup eklentisi ücretsizdir ve oldukça kullanışlı bir eklentidir. BackWPup Eklentisi ile Tüm Site Backup Nasıl Oluşturulur başlıklı yazımda eklentiyi nasıl kurucağınızı ve kullanıcağınızı detaylı bir şekilde anlattım. Kesinlikle işinizi görecektir.

[onemli]Site yedeği alma işleminde eklenti kullanmak herzaman sitenize yük bindirir. Özellikle CPU kullanımı açısından. Bu nedenle, öncelikle yukarıda anlattığım ilk iki yöntemden bir tanesini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer bu işlemleri yaparken başarısız olursanız, son çare olarak eklenti kullanın.[/onemli]

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

2 Yorum

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.