Wordpress Hangi Eklentileri Kullanmalıyım - Mehmet Barun
Wordpress

WordPress Hangi Eklentileri Kullanmalıyım

Merhaba, WordPress Hangi Eklentileri Kullanmalıyım başlıklı yazıma hoşgeldiniz. Pek fazla eklenti kullanma taraftarı olmasam da wordpress sisteminizi daha iyi hale getirmek için olmazsa olmaz eklentiler vardır.

Bunlar sırasıyla;

 1. All In One WP Security
 2. Captcha by BestWebSoft
 3. Clean Options
 4. Google Authenticator
 5. Google XML Sitemaps
 6. GZippy
 7. Regenerate Thumbnails
 8. UpdraftPlus – Backup/Restore
 9. WP Fastest Cache (Türkçe)
 10. WP Smush
 11. WP Subscribe Pro
 12. WP-Optimize
 13. Yoast SEO

All In One WP Security

All In One WP Security Ne İşe Yarar

All In One WP Security sitenize yapılan brute force ataklarını engellemeye yarar. Sitenize saldırı olduğu esnada ardarda girilen yanlış parololar sonrasında ıp engelleme sistemi devreye girer ve siteniz saldırıyı kolaylıkla atlatabilir.

 

Captcha by BestWebSoft

Captcha by BestWebSoft Ne  İşe  Yarar?

İsminden de anlaşılabileceği gibi captha eklentisi. Yani genel olarak resim doğrulama ve sayısal işlemler oluştur. Neree kullanacağız derseniz bot yorumlardan kurtulmak için kullanılması gerekli olan bir eklenti.

 

Clean Options

Clean Options Ne İşe Yarar?

Clean Options eklentisi wp_options tablosundaki gereksiz kodları temizleyerek sitenizin rahat çalışmasını sağlar ancak kullanmadan önce mutlaka yedek alınması önerilir.

 

Google Authenticator

Google Authenticator Ne İşe Yarar?

Google Authenticator eklentisi akıllı telefonunuza yüklemiş olduğunuz güvenlik uygulaması sayesinde admin paneline girerken parolanın yanında bu kodu da girmenizi şart koşuyor ve siteniz daha güvenli hale geliyor.

 

Google XML Sitemaps

Google XML Sitemaps

Google XML Sitemaps issminden de anlaşılabileceği gibi sitemap oluşturmaya yarar. Neden sitemaap olışturmamız gerekli derseniz google gibi diğer arama motorları da sitemap’a önem veriyor hem eklemiş olduğunuz konular da anlık olarak sitemap’a kaydedildiği için indexlenme işlemi daha hızlı gelişiyor.

 

GZippy

GZippy Ne İşe Yarar?

Gzippy eklentisi sitenizi sııştırmaya yarar. Ancak Fastest Cache kullananların bu eklentiye ihtiyacı yoktur çünkü eklenti bunu kendi içersinde barındırıyor.

 

Regenerate Thumbnails

Regenerate Thumbnails

Regenerate Thumbnails eklentisi tema değişiminden sonra kullanılması şart olan bir eklentidir. Sebebine gelince her temada resim boyutları farklı olduğu için taşma gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.  Bu hataların önüne geçmek için bu eklentiyi kullanmamız şarttır.

 

UpdraftPlus – Backup/Restore

UpdraftPlus – Backup/Restore Ne İşe Yarar?

UpdraftPlus – Backup/Restore eklentisi otomatik yedek alma için kullanılır. Şayet vaktiniz varsa bunu cpanel üzerinden kendiniz halledebilirseniz sizin için daha iyi olur. İşten pek fazla vakit bulamadığım için ben bu eklentiyi kullanmak zorundayım. Eklentinin en güzel yanı yedeklerinizi otomatik olarak google drive ve dropbox gibi bulut sistemlere yedekliyor olması.  Yedekleme sıklığını kendiniz belirleyebilirsiniz ve bulut hesabınızda kaç yedek tutulacağına karar vermek de sizin elinizde.

 

WP Fastest Cache (Türkçe)

WP Fastest Cache (Türkçe) Ne İşe Yarar?

wp-fastest-cache

Wp Fastest Cache Eklentisi

WP Fastest Cache (Türkçe) bu eklenti benim için olmazsa olmaz bir cache eklentisidir. Hem kullanımı oldukça basit hem diğer önbellek eklentilerine göre işini daha iyi yapıyor. Wp Fastest  Cache Kurulum ve Ayarları için Tıklayınız.

 

WP Smush

WP Smush Ne İşe Yarar?

Pagespeed değerlerinde resimleriniz optimize edin hatası almamak için kullanılan bu eklentinin asıl amacı resimleri optimize ederek sitenin daha hızlı açılmasına yardımcı olur.

 

WP Subscribe Pro

WP Subscribe Pro Ne  İşe Yarar?

Wp Subscribe Pro eklentisi açılır pencere olarak abone ol popup’unu çıkartır ve bu sayede ziyaretçi trafiğinizi ciddi oranda artış gözetlenebilir.

 

WP-Optimize

WP-Optimize Ne İşe Yarar?

WP-Optimize eklentisi önizleme olarak incelediğiniz  konular databasenizde yer kaplar ve ileride ciddi oranlarda yavaşlamaya sebep olur. Bu eklentiyi kullanarak tabloları temizlemeniz çok olay. Az daha unutuyordum geçmişte kullanıp kaldırmış olduğunuz eklentilerin kalıntılarını da temizleyebilirsiniz ama asla unutmamanız gereken nokta bu işleme başlamadan önce yedek almanız aksi taktirde siteniz kullanılmaz hale gelebilir.

 

Yoast SEO

Yoast SEO Ne İşe Yarar?

Yoast Seo eklentisi diğer eklentilere göre daha iyidir ve her zaman ilk tercih ettiğim seo eklentisidir. Sebebine gelecek olursak yazı ekleme ısmının hemen altında yazının seo durumunu görüp oradaki yönlendirmelere göre daha iyi hala getirebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.