Wordpress Cloudflare Kurulum ve Ayarları - Mehmet Barun
Wordpress

WordPress Cloudflare Kurulum ve Ayarları

Merhaba arkadaşlar, WordPress Cloudflare Kurulum ve Ayarları başlıklı yazıma hoş geldiniz. Aslında kullanımı oldukça basit ama kuruluma geçmeden önce neden Cloudflare kullanmalıyız bununla başlamak istiyorum. Cloudflare bizim için ücretsiz bir cdn hizmeti sunmasının yanı sıra bizi hem önbellekleme eklentilerinden kurtarıyor hem de ufak ve amatörce ayarlanmış DDOS ataklarından bizleri koruyor. Profesyonel saldırılara pek engel olmuyor açıkcası çünkü sitenizin ıp adresini öğrendikten sonra host dosyasında ki ufak değişiklikler ile sitenize cloudflare ile değil de direk kendi hostunuz üzerinden saldırı yapıyorlar. Böyle durumlarda da Cloudflare’yi suçlamamak gerek.

 

Cloudflare Kurulum ve Ayarları

Cloudflare Kurulum

Cloudflare sitesine kayıt olduğunuzu varsayarak devam ediyorum.

cloudflare-site-adresi

Bu kısımda bize site adresini soruyor. Site adresimizi yazdıktan sonra begin scan diyerek devam ediyoruz.

 

cloudflare-free-plan

Burada bize seçebileceğimiz paketleri gösteriyor bizim için ücretsiz olan paket gayet makul ve yeterli seviyede. Free Plan dedikten sonra Continue diyerek devam ediyoruz.

Bir sonraki ekranda bize mail cpanel ve a kayıtları gibi bilgileri verecek fakat o ekranı paylaşma ihtiyacı duymadım hiçbir şeye dokunmadan devam edin.

 

cloudflare-name-server

Gördğünüz gibi bende 3 tane name server var bunlardan birisini iptal ediyor ve vermiş olduğu 2 adet name server ile name serverlerimi güncellememi istiyor. Name server güncelleme işleminden sonra continue diyerek devam ediyoruz. Bu kısımdan sonra sadece ayarları yapmak kalıyor.

WordPress Cloudflare Ayarları

 

cloudflare-firewall

Üst kısımdan firewall simgesine tıklıyoruz ve üstte oduğu gibi bir ekran karşımıza çıkıyor. Şayet saldırı almıyorsak ayarları resimde olduğu gibi low 1 hour şeklinde ayarlıyoruz. Saldırı esnasında ise saldırı ayarını yükseltebilirsiniz.

cloudflare-speedcloudflare-speed-2

 

Üst kısımda Speed simgesine tıklıyoruz ve açılan sayfada sadece üst resimde olan kısımları resimlerde olduğu gibi ayarlıyoruz.

 

cloudflare-caching cloudflare-onbellekleme

 

Yine üst kısımdan Caching simgesine tıklıyoruz ve ayarları üst resimlerde olduğu gibi yapıyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta Browser Cache Expiration kısmını içerik ekleme sıklığına göre ayarlamanız ben kendi blogum için 2 saatin yeterli olacağını düşündüm ve ona bağlı olarak 2 saati seçtim. Yaptığınız değişiklikler ya da girdiğiniz içeriklerin eklenmesi cache sürenize bağlı olarak değişir. Yaptığınız değişiklikler ya da eklemiş olduğunuz yazının etkili olması için beklemek istemiyorsanız mutlaka caching sekmesi altından Purge Cache kısmından temizlemelisin. Yoksa önbellekleme süresi boyunca yapmış olduğunuz değişiklikler ve eklemiş olduğunuz içerikler etkili olmayacaktır.

cloudflare-page-rules

 

Son olarak üst kısımdan Page Rules yani sayfa kuralları kısmına giriyoruz ve ayarları üst resimde olduğu gibi yapıyoruz.  Yapmış olduğumuz tek değişiklik aslında wp-admin ve wp-login için önbelleklemeyi devre dışı bırakmış oluyoruz.

 

Alt taraftan Kişisel Bloguma abone olarak bana destek olabilirsiniz.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

9 Yorum

 • Vakti zamanında büyük ölçekli projelerimde ücretli sürümünü kullanmıştım, çalıştığım ajans da birçok internet sitesinde kullanıyordu fakat ücretsiz sürümü pek işlevsel değil, yine de küçük siteler için ideal olabilir. Bence CDN haricinde pek bir artısı olmayan servis 🙂

  • Benim için en büyük artısı CDN hizmetinin yanı sıra sunucu yanıt süresini kısaltın hatasından kurtarması. 🙂

 • CloudFlare kullanmaya başladığımda artısı site hızı olarak kendini belli etti fakat eksisi kullanır kullanmaz ertesi günlerde site sıralamada geriye düşmeye başladı. CloudFlare’i ne zaman kullanmadım işte o zaman sıralamada artış oldu 🙂

 • Merhabalar Mehmet.
  Yazıya genel olarak baktım eline sağlık güzel anlatım yapmışsın, birşey sormak istiyorum ben şimdi cloudflare geçtiğimde benim sunucunun ip adresi kalkan altına almıyor mu, yoksa sadece yanıltan bir ipye yani kendi ip üzerine mi çekiyor saldırıyı ?
  Cloudflare çalışma mantığı nedir yani.
  saygılar sevgiler.

  • Merhaba Ali.
   Senin ıp adresini maskeliyor sadece. Ufak bir zorlama ile senin kendi ıp adresin bulunabilir ve bu ıp üzerinden saldırı yapılırsa siten saldırı alır fakat ıp adresin bulunamaz ve Cloudflare ıp adresi üzerinden saldırı yapılırsa pek fazla bir etkisi olmaz.

 • Merhaba, yazı için teşekkürler. Siz Let’s Encrypt ssl sertifikası için ödeme yaptınız mı? Bir de bu sertifika için özel ip gerekiyor mu?

  • Hayır bu sertifika tamamen açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak sunuluyor. Veridyen ve Turhost gibi kaliteli firmalarda bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.