WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme - Mehmet Barun
Wordpress

WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme

Bir çoğumuzun da bildiği gibi bir yazı sildiğimizde ya da olmayan bir urlye ziyaretçi geldiğinde search console hemen 404 hatası verir bu hatalara kulak vermek SEO açısından oldukça önemlidir. 404 hataların artması google search console ya da diğer adıyla google webmaster tools gözünde sitenizin değer kaybetmesine sebep olacaktır.

Çok fazla uğraşmadan bu hatalardan kurtulmanın çözümü 404 hatalarını anasayfaya yönlendirmektir.
Öncelikle bu işlemi 3 farklı yöntem ile yapmanız mümkün. bu yöntemler sırasıyla admin paneli üzerinden, ftpden ya da eklenti yardımıyla yapmanız mümkün.

WordPress Admin Paneli Üzerinden 404 Hatalarını Anasayfaya Yönlendirme

İlk olarak admin panel üzerinden Görünüm>>Düzenleyici sekmesini takip edin. Açılan sayfadan şablonlar kısmındaki  404 Şablon / 404.php  dosyasını açınız.

Bu kısma kadar geldikten sonra aşağıda vermiş olduğum kodu 404.php şablonuna ekleyerek bu işlemi kolayca halletmiş oluyorsunuz.

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>

Bu kod ile bütün hataları anasayfaya yönlendirmeniz mümkün. Benim size tavsiyem eklenti kullanmadan admin paneli üzerinden temanıza bu kodu ekleyerek yapınız çünkü eklenti olarak yüklemeniz gereksiz kaynak tüketimine sebep olacağından ilerde yavaşlamalara sebep olabilir.

FTP Üzerinden 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme

Öncelikle FTP yardımıyla hosting servisinize bağlanın. Daha sonra tema dosyalarınızın olduğu konuma kadar devam edin ardından 404.php şablonunuz mevcutsa bu yöntem ile yapınız şayet mevcut değilse alttaki verecceğim yöntem ile bu işlemi yapınız.

 

404 Şablonu Mevcutsa Bu Yöntemi Takip Edin Tema klasöründe bulunan 404.php dosyasını bilgisayarınıza indirip notepad++ yardımıyla açıp alttaki kodları ekleyip kapatınız.

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>

Bu işlemide hallettiyseniz kaydetmiş olduğunuz 404.php dosyasını tekrar FTP yardımıyla sunucunuza aktarın bu yöntem de bu kadar.

404 Şablonu Mevcut Değilse Bu Yöntemi Takip Edin Notepad++ ya da Not Defteri ile boş bir belge açınız. Ardından altta vereceğim kodu içine ekleyip 404.php ismi ile kaydedip çıkıyoruz.

Daha sonra kaydetmiş olduğunuz 404.php dosyasını Wp-Content-themes-tema adı kısmına ftp’den atıyoruz. Bu işlemde bu kadar 404 hatalarınız artık oomatik olarak anasayfaya yönlendirilmeye hazır.

 

Eklenti Kullanarak 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme

Eklenti yardımıyla tüm linkleri anasayfaya yönlendirmek için ilk olarak All 404 Redirect to Homepage eklentisini yüklemelisiniz.

Eklentiyi yükledikten sonra Admin paneli >> Ayarlar >> All 404 Redirect to Homepage kısmından eklentinin ayar sayfasına gidin ve ayarları alttaki resimde olduğu gibi yapınız.

Redirect all 404 statuts: enebled yaptıktan sonra alt kısmdan Redirect all 404 pages to kısmına yönlendirmek istediğiniz sitenin ya da blogun anasayfa adresini yazınız.

 

Bütün işlemlerimiz bu kadar kolay gelsin.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.