Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Yayınlandı - Mehmet Barun
İşletim Sistemleri

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Yayınlandı

Uzun zamandır beklenen Windows 10 yıl dönümü güncellemesi nihayet yayınlandı ancak windows phone kullanıcıları biraz daha bekleyecek gibi görünüyor.

 

Microsoft’un bir yıldır üzerinde çalıştığı Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi uzun uğraşlar sonucu kullanıcılarına sunuldu. Microsoft‘un yapmış olduğu açıklamaya göre güncellemeyi ilk olarak yeni bir bilgisayar satın almışolan kişiler sahip olacak.  Güncelleme ise belirli periyot ve aşamalar halinde kullanıcılara sunularak sistemsel bir sorun oluşmasının önüne geçilecek.

 

Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi, “Windows 10 sürüm 1607” olarak geçiyor. Bu güncellemeyi almak için yapmanız gereken herhangi bir şey yok sadece windows update’i kullanarak bilgisayarınıza kolayca güncellemeyi kurabilirsiniz. Zaten standart bir güncelleme olduğu için herhangi bir sorun çıkartacağını sanmıyorum.

Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi nasıl yüklenir?

 

Şayet eski bir bilgisayarınız varsa  Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi’nin otomatik olarak yüklenmesini beklemek biraz saçma ve sıkıcı olabilir. Beklemek istemiyorsanız sorun değil hemen  Ayarlar’dan Güncelleştirme ve Güvenlik menüsüne, oradan da Windows Update kısmına gidin.

Söz konusu güncelleme, “Windows 10, sürüm 1607 özellik güncelleştirmesi” olarak görünecektir. Bu güncellemeyi indirdiğinizde, Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi’ne ulaşacaksınız.

windows-10-guncelleme-1607

Microsoft Windows 10 Mobile kullanıcılarını bekletecek.

 

Windows Mobile Phone kullanıcılarına gerçekten kötü bir haberim var hatta berbat bir haber. Windows Phone kullananlar, Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesini henüz kullanamayacaklar.  Windows Mobile kullanıcıları bu duruma üzülseler de, Microsoft’un hazırlamış olduğu listede Windows telefonlar maalesef bulunmuyor.

Windows 10 Mobile kullanıcıları, her zaman olduğu gibi Microsoft tarafından ikinci plana atılarak beklemede kalıyorlar. Bu durumun çok fazla abartılmasına gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü firma tarafından yapılan açıklamalara göre önümüzdeki bir kaç hafta içinde Windows  Phone‘a da güncelleme gelecek.

 

Windows 10 Yıl Dönümü Güncellemesi Paralı mı?

Hayır. Tamamen ücretsiz olaraak sunuluyor fakat tek şartları 27 Temmuz 2016 öncesinde Windows 10’a güncellemiş olmanız.

 

Windows 10 Yıl Dönümü Güncellemesinde Ne Özellikler var?

 

Windows 10 1607 Güncellemesinden sonra kullanabileceğimiz özellikler ise şunlar

 

windows-10-1607-ozellikleri

 

Windows Ink Nedir?

Windows 10 Yıl Dönümü güncellemesi ekranları üzerinde resim ve tasarım yapan kullanıcıları oldukça tatmin edecek gibi duruyor. Windows Ink özelliğini PC ve Windows 10 Tabletlere de gelecek.  Microsoft Surface Book için özel olarak geliştirilen bu arayüz, dokunmatik ekranlarda elektronik kalemi oldukça rahat kullanmamıza olanak sağlayacak. windows-ink-nedir

 

Bu arada merak edenler için söyleyelim. Hangi Windows 10 sürümüne sahip olduklarını Windows kutucuğu+R komutuyla gelecek olan pencereye Winver yazarak öğrenebilirler.

 

Microsoft Edge Eklentileri

Uzun süredir rakipleri ile savaşmaya çalışan Microsoft Edge sonunda eklentilerine kavuşuyor. Şuan için Windows 10 1607 kullanıcıları erişecek olsa da ilerleyen zamanlarda windows kullanıcılarının tümü uzantıları kullanmaya  başlayacak.

 

microsoft-edge-uzantilari

 

Cortana Yenilikleri

 

Maalesef biz Türk’ler Cortana’dan yararlanamıyoruz ama 2017 yılı içersin de tüm ülkelerde kullanıma sunulması planlanıyor bu sebepten ötürü burayı geçebiliriz.

 

Karanlık Tema ve Arayüz Güncellemeleri

 

Windows 10 1607 sürümü ile kullanıma açılan KARANLIK TEMA siyah tutkunlarına oldukça güzel bir hava katıyor. Ancak tema sadece 1607 sürümünde kullanılacak ve 27 temmuz öncesi windows 10 a güncelleyen kişiler ücretsiz olarak kullanabilirler fakat sonrasında güncelleme yapmayanlar ücretli olarak kullanacaklar.

 

windows-10-surum-1607-karanlik-tema

 

Otomatik Zaman Ayarları

Oromatik Zaman Ayarı sayesinde onuma göre saati ve bölgeyi otamatik olarak belirleyerek kendisi hallediyor ama isteyen kullanıcılar bunu manuel olarak yapabilirler.

saat-ve-bolge-ayarlari-windows-10-1607-surumu

 

Windows Hello Geliyor

Windows 10 sürüm 1607’de güvenliğe oldukça önem vermiş. Windows Hello  sayesinde parmak izi ve yüz tanıma sisteminizi kullanarak sistemi daha güvenli hale getirip kullanabilirsiniz.

windows-10-hello

 

Windows 10 Uygulamaları Artık Xbox One’da

Windows 10 Mağazasıda duraan uygulamalar ve oyunlar artık XBOX ONE içinde kullanılabilecek.

 

Windows 10’a Entegre Skype

İletişim araçlarımızdan olmazsa olmazlardan olan Skype windows 10 sürüm 1607 ye tamamen entegre edilmiş durumda. windows-19-skype-entegre-edildi

 

Akılı Telefonlar ve Windows 10 PC Ortak Bildirimleri

 

Windows 10 Tablet ve Telefon kullananlar cihazlarını tamamen bilgisayar üzerinden kontrol edilebilir hale geldi. Bu da kullanıcılar için iyi bir düşünce ve kolaylık olmuş.

 

Windows 10 Özellikleri Bitmeyecek

Bu yıl için sunulan 1607 sürümü ile güncellemeler bitmeyecek ve hız kesmeden devam edecek. Tamamen tamamlanmış bir servis olduğu için hergün yeni bir güncelleme ile karşımıza çıkabilirler.

Windows 10  Sürüm 1607 Güncellemesinden Bazı Ekran Görüntüleri

 

windows-10-surum-1607-takvim

Araç Çubuğuna Entegre Takvim

windows-10-surum-1607-kisilestirilmis-araac-cubugu

 

TAVSİYE YAZI: Windows 10 Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.