Uydurma Ürünlerle Tüm Indiegogo'yu Dolandırıp, 1,5 Milyon Dolar Toplayan Ekip - Mehmet Barun
İnternet

Uydurma Ürünlerle Tüm Indiegogo’yu Dolandırıp, 1,5 Milyon Dolar Toplayan Ekip

Indiegogo üye olan bir ekip, 2 farklı sahte ürün tanıtarak 1 milyondan dolardan fazla para toplamayı başardı.

Fikri olan ancak bu fikri gerçekleştirebilmek için yardıma ihtiyaç duyan girişimcilerin projelerini tanıttığı, fikirlerini açıkladığı ve bunlar üzerinden bağış toplamaya çalıştığı platformlardan birisi olan Indiegogo, son zamanların en büyük dolandırıcılık olaylarından birisini yaşıyor. Bu dolandırıcılık, sitede bağış toplayan ancak gerçekçilikten uzak olan bir ürünün tanıtılmasıyla birlikte başladı.

İnternet sitesinde bulunan girişimcilerden birisi, sudaki oksijeni ayıran ve bu oksijeni kullanarak nefes almamızı sağlayan bir cihaz ürettiğini iddia etti. Projenin bilgilendirme kısmında yazanlara ve ürünün videosuna göre bu cihazın çalışma prensibi basit bir filtreye dayanıyor. Cihazda bulunan hava delikleri, sizin nefes almanızla birlikte gelen suyun içerisindeki oksijen moleküllerini ayıklıyor ve bu moleküllerin ağızınıza gönderilmesini sağlıyor. Geriye kalanlar ise cihazdaki küçük bir geri dönüşüm sistemi sayesinde suya bırakılıyor.
 
Teknik olarak cihazın çalışma mantığı kusursuz görünüyor olabilir ancak böyle birşeyin çalışabilmesini sağlamak mümkün değil. Suda bulunan oksijen, insan vücudunun alması gerekenden çok daha azdır. Eğer su altında bu sistemi kullanarak nefes almak istiyorsak, sadece bir dakika içerisinde 40-90 litre suyun oksijenini emmemiz gerekiyor. Bu da bir dakikalık süre içerisinde neredeyse imkansız. Ayrıca düzgün bir şekilde nefes alabilmek için ciğerlerimize, her nefes alışınızda en az yarım litre havanın dolması gerekiyor. Bu küçük cihaz, maalesef yarım litre oksijeni tek seferde sağlayabilecek kapasiteye sahip değil.

Böyle bir cihaz ürettiklerinden bahseden girişimciler, bu cihaza “Triton” adını vermişlerdi. Uzmanlar tarafından sahte olduğu ortaya çıkartılan bu cihazın üreticileri, ödeme yapanlara paralarını geri vermek zorunda kaldılar. Ancak bu işlem tam olarak bitmeden önce yeni bir “sahte” sistemle ortaya çıktılar.

Yeni cihazlarını da “Triton” olarak adlandıran ekip, bu sefer de cihazın içerisinde sıvı oksijenin bulunduğunu ve bu oksijenin bir çip tarafından düzenli olarak cihazı kullanan kişiye yönlendirildiğinden bahsediyor. Birkaç gün içerisinde 315.000 dolar toplamayı başaran yeni Triton’ın da tamamen sahte olduğunu kanıtlayabilecek bilimsel veriler var.
 
Öncelikle tanıtım videosunda görülen cihazın pilinin tam 45 dakika boyunca oksijeni sıvı halde tutabildiğinden ve kullanıcıya gaz olarak yönlendirebildiğinden bahsediliyor. Eğer dalış yaparken küçük kutularda bulunan sıvı oksijenler kullanacak olsaydık, o zaman bu cihazları sadece birkaç defa kullanabilirdik çünkü o miktardaki oksijen, isterse katı olsun, yine de birkaç nefesten sonra kolay bir şekilde tükenecektir. Değil 45 dakika, 5 dakika bile nefes alamazsınız.

Triton’ın gerçeklikle alakası olmayan bir diğer yönü de sıvı oksijenin muhafaza edilişi. Normal koşullarda sıvı halde bulunmayan oksijeni muhafaza etmek için çok soğuk bir ortama veya yüksek basınca ihtiyacınız vardır. Eğer Triton’ın içerisinde yüksek basıncı sağlayabilen veya oksijeni sürekli olarak soğuk tutabilen bir sistem bulunsaydı, bu sistemin güç gereksinimini karşılayabilmek için küçük bir pilden çok daha fazlası gerekirdi.

İlk projesinin kaldırılmasına rağmen aynı yalanı biraz daha değiştirerek ikinci projeyi başlatan ekibi tebrik ediyor, bu ekibin tamamen sahte olan ürünlerine önceden 1 milyon dolar, şimdi ise 315.000 dolar veren Indiegogo kullanıcılarını kutluyorum.
İki Yıldır İçini Açmadığımız Kasayı Temizledik. İzlemek için buraya tıklayın!

KAYNAK : http://www.webtekno.com/internet/uydurma-urunlerle-tum-indiegogo-yu-dolandirip-1-5-milyon-dolar-toplayan-ekip-h16045.html

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.