Twitter Nedir, nasıl kullanılmaktadır - Mehmet Barun
Sosyal Medya

Twitter Nedir, nasıl kullanılmaktadır

Twitter Nedir, nasıl kullanılmaktadır ile ilgili yazımıza dair içerikler 2015 ve 2016’lık kullanım yılına göre güncellenmiştir.
Bizim sizlere tavsiyemiz yazıları baştan sonra okumanızı önermemiz olacaktır. Okumak istemeyenler adına 2015 yılında çekilen ve twitter nasıl kullanılır adlı Youtube üzerinde yer alan videoyu incelemelerini tavsiye etmekteyim. Bu videoyu izlemenizle birlikte bir takım durumları çok daha net bir biçimde anlayacağınızı düşünüyorum.

Twitter Nedir, Nasıl Kullanılmaktadır?

Son günlerin oldukça popüler ağlarından birisi olan Twitter, Türkiye üzerinde yer alan kullanım oranlarına baktığımızda her geçen gün artış sağladığını hatta hızlı bir şekilde yükselme yaşamadığına her geçen zaman içerisinde tanık olmaktayız.
Özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi parkı olayları ile ilgili yoğun bir şekilde trafik ağını dolduran ve paylaşılan tweetler ile mikro blog sitesi olarak ifade edilmeye başlanılan Twitter, Türkiye içerisinde yeni bir rekora imza atmıştı. Bu sebeple de pek çok mecrayı geride bıraktığı ile ilgili yoğun olarak medya siteleri üzerinde bahsi geçen konu olmayı başarmıştı. Ülkemiz içerisinde de kullanım oranlarına baktığımız zaman 10 milyonu aşkın aktif kullanıcısının bulunduğunu ifade edebiliriz.
Facebook’un ardından en çok tercih edilmekte olan ikinci sosyal mecra olmayı başaran Twitter, son yıllarda Facebook ağını oldukça zorlamış ve daha da zorlayacağı ise oldukça açıktır. Her ne kadar belirli bir kitlenin sosyal medya ve ağlara hâkim olarak aktif olarak kullanım yapmış olsalar dahi sosyal medya ve ağlar üzerinde tanışmamış vatandaşlarımızın olduğunu da ifade edebiliriz.
Sosyal Medya Nedir?” sorusunun sıkça sorgulanmış olduğu bu dönemlerde, Twitter kullanımı ile ilgili sizlere hazırlamış olduğum doküman ve bilgileri paylaşmak istiyorum.

Türkiye üzerinde Nisan ayı içerisinde ortalama 8 milyon Tweet gönderimi yapılırken 30 Nisan Cumartesi gününe geldiğimiz bugün ortalama 20 milyon civarına yükselmiş durumda. Peki bu popüler ağ kullanımını etkili bir şekilde kullanmak için neler yapmalıyız?

Twitter Nedir, Nasıl Kullanılmaktadır?
İşte bu konuda sizlere birkaç ipuçları vererek bilgilendirmek istiyorum;

Twitter nedir?

Sosyal Medya siteleri arasında öncülüğü Facebook ile birlikte paylaşan ve hemen hemen Facebook ile birlikte yıldızlarının aynı zamana dayalı olarak ünlenen Twitter, 140 karakter ile sınırlı metin olarak yazım yapılan, video ve fotoğraf paylaşılabilmesini sağlayan mikro tabancı bir blog sitesidir. Twitter kullanıcılarının akıllı telefonları, tabletler ve bilgisayarlar aracılığı ile paylaşımlar yaparak mevcut online kişiler ile iletişim kurmak, birbirlerini takip etmek ve iletişim hızını doğrudan bir şekilde hızlandırmak ve hızlı yayılma anlamını rahat bir şekilde ifade edebileceğimiz özgür platformlardan bir tanesidir. Gerek marka ve haber portallarının aktif kullanımları, gerekse bireysel olarak kullanım yapılarak sosyal ağ kullanımın dışında günümüzün en çok tanınmış olan sosyal mecraların başında yer almaktadır. Metnimizi fazla uzatmadan sizlere kısaca twitter’in ne anlama geldiği ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Peki Twitter içerisinde ne gibi hizmetler var gelin birlikte bunları inceleyelim.
Tweet nedir?
Twitter sistemi içerisinde  yazılmış olan mesajlara verilen genel isim Tweet ifadesidir. Metin, video ya da fotoğraf ayırt etmeksizin  paylaşılan her bir mesaja tweet denilmekte ve Mesaj göndermek yerine “tweet atmak” tabiri kullanılmaktadır.
Retweet nedir? “RT”
Retweet, başka bir kullanıcı tarafınca gönderilmiş olan bir tweet mesajının, kendi hesabınız üzerinde yer alan  kişilere aynen iletilmesi anlamını taşımaktadır. Herhangi bir tweet’in yaygın hale gelebilmesi için kullanılır ve birçok kişinin takip etmesini sağlamaktadır.
Mention nedir? “@” 
Yazı başında veya kelime başında “@” işareti kullanımı yapılarak gönderilen mesaj biçimidir. Bir mesaj üzerinde @ işareti kullanıldığı zaman o mesaj yalnızca  o kişi veya kişilere gönderilir.  Twitter üzerinden yalnız olarak hedefli kişiler için ileti gönderme sırasında kullanılmakta olan biçim şeklidir. Mention olarak adlandırılmış olan bu iletiler, Twitter hesabınızda ki ‘Bahsedilenler’ sayfasından ulaşabilmek mümkündür.

RT @barun006: #YouTube Yeni Özellikler eklendi. | Sosyal Medya Uzmanı
— Mehmet BARUN (@mehmetbarun) 30.04.2016
 
DM nedir? “Direkt Mesaj”
Dm Twitter üzerinden gizli mesaj göndermeye yarar. Direk olarak mesaj gönderebilmek için kişilerin bir birlerini takip etmesi yeterlidir.
 
 
Hashtag nedir? “Etiket”

Twitter’da başına # işareti konularak yazılmış sözcüklerle ifade edilmektedir. Tweet gönderilmesi sırasında ana başlık gibi yazılara konumlanan “hashtaglar” kullanıcıların ilgilenmiş olduğu konularda daha hızlı bilgi yayması ve mesajın doğru kitleye ulaşabilmesini sağlar. Konu başlığı veya etiket olarak da nitelendirilmesi yapılabilir.
 

 
TT nedir? “Trending Topic” 
Belli lokasyonlar üzerinde en çok hangi konuların konuşulduğunu göstermiş olan, popüler konu başlıkları listesi anlamını taşımaktadır. Atılmış olan tweet sayısına göre sıralama yapılırken anlık olarak değişkenlik konu önemine göre ve konu popülerliğine göre değişim gösterebilir. Gezi parkı olayları sırasında Türkiye ortalama 7 konu başlığıyla dünya listeleri üzerinde sıralamaya girmeyi başarmış olduğu gözlemlenmiştir.
 
Favorilere Ekleme “FAV”
Twitter üzerinde takip etmiş olduğunuz kişilerin paylaşmış oldukları ve aralarında beğenmiş olduğunuz tweetlerini RT etmek yerine Favorilerinize ekleyebilir ve takipçilerinizle paylaşabilmenize olanak tanır.
Vine Nedir?
Twitter’ın geçtiğimiz yıl yayına almış olduğu 6 saniyelik kısa video hizmeti vermekte olan sosyal ağı Vine’ın, gelen güncellemeyle birlikte gönderilerinde kişileri etiketleme “mention” özelliği kullanılmaya başlanmış ve kısa süre içerisinde pek çok kişinin gözdesi olmayı başarabilmiştir. Markalar için özellikle pazarlama aracı kullanmaya başlanılması popülerliğini üst sıralara taşırken, Vine hakkındaki son güncellemelere twitter üzerinden de ulaşabilmeniz mümkündür.
Unutmayınız! Twitter üzerinden mesaj gönderme karakter sınırı 140 karakter olup, sığmayan mesajlarınızı bölmek ya da kısaltmak  zorunda kalabilirsiniz.  Bu yazımızı okumanızla birlikte Twitter kullanmak son derece basit bir hale geldiğini düşünebilirsiniz. İsminize tanımlı olan herhangi bir mail adresi ile birlikte twitter.com resmi sitesi üzerinden basit bir şekilde kayıt işlemini tamamlayabilir ve paylaşımda bulunmaya başlayabilirsiniz. Karmaşık bir yapı gibi görünmüş olsa da işleyiş bakımından aslında oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizlere Twitter ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Kafanızda takıldığınız ya da merak ettiğiniz durumlar mevcutsa, başlığımız altından bizlere yorum olarak dönüş yapabilir, editörlerimiz tarafından merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

2 Yorum

  • Oldukça güzel bir paylaşım olmuş. Neyi nasıl yapılacağını açıklayan, hangi tagın ne işey yaradığını kısa ve öz olarak aktaran bir yazıyla ilk defa karşılaşıyorum. Umarım tüm yazılarınız bu şekilde açıklayıcı ve akıcı olur.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.