Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesaplar da Suç Sayılacak! - Mehmet Barun
Sosyal Medya

Sosyal Medyada Açılan Sahte Hesaplar da Suç Sayılacak!

Sosyal medyada özellikle taciz amaçlı açılan fake, yani sahte hesaplar da artık açan kişinin suçlu olmasını sağlayacak.

Günümüzde stalker denilen sinsice takip etme ve özellikle sevmediği kişi ve kurumlara farklı bir profil üzerinden sallama konusunu yapanlar ve yaşayanlar oldukça fazla. En dikkat çekici detay olan ise siyasi fikirlerini bu fake denilen sahte hesaplar üzerinden paylaşanlar bu şekilde kendini güvene aldığını ve kimliğini sakladığını düşünmekte. Fakat ilk adımı İngiltere’nin attığı adım ile sosyal medyada intikam ve taciz amaçlı açılan ve kişi ve kurumları rahatsız eden sahte hesapta kanunen suç sayılacak.

İngiltere Kraliyet Savcılık Teşkilatı (CPS) tarafından alınan karar ile -eğer onaylanırsa- Facebook ve Twitter başta olmak üzere sahte hesap üzerinden başkalarını taviz eden, küçük düşüren ve haklarında yalan bilgiler yayan hesapları kontrol eden kişi ve kişiler de suçlu konumuna düşecek.

The Daily Telegraph gazetesine konu ile alakalı detayları aktaran Savcı Allison Saunders “Bu kişiler, sahte hesap kullanınca ve sahte isimle internet sayfaları açınca izlenemeyeceklerini düşünüyor ama durum öyle değil. Failler internette ayak izlerini bırakmış oluyor” şeklinde bilgi vermiş. Kraliyet Savcılığı Teşkilatı sözcüsü olan Saunders “Örneğin, bir mağdurun ismiyle sahte hesap açılır hakkında yalan yanlış bilgiler paylaşılıp itibarına zarar verilir ve küçük düşürülürse bu ceza gerektiren bir suç olacak” açıklamasıyla yeni bir yasanın gelmekte olduğunu işaret ediyor.

Özellikle kadınlara yönelik sözlü taciz noktasında hareket edilecek bu durumda ilerleyen zamanlarda BM gibi büyük oluşumlar tarafından da kabul edilebileceğini belirtelim. Yani eğer bu tarz işlere girenleriniz varsa tıpkı Saunders’ın dediği gibi sahte hesap olunca fark edilemeyeceğini sanmasınlar, kişi ve kurumlar adına yapılan asılsız paylaşımlar ve haraket ve hatta küfre varan sözlerin kimin bilgisayarından hangi hesap ile yapıldığı belli. Paylaşım yapan adamın adı Ali Veli ama hesap Süleyman Cengiz falan filan bile olsa cezayı alacaktır. Bakalım şu anda sosyal medayada siyasi paylaşımlara odaklanan ülkemizde bu tarz bir yaptırım da olacak mı. 2 Adet iPhone 6S Hediye Ediyoruz! Katılmak için tıkla.

KAYNAK : http://www.webtekno.com/sosyal-medya/sosyal-medyada-acilan-sahte-hesaplar-da-suc-sayilacak-h15032.html

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.