Sitem Google'da Çıkmıyor - Mehmet Barun
Wordpress

Sitem Google’da Çıkmıyor

Sitem Google’da Çıkmıyor Mu Diyorsunuz?

Sitem google da çıkmıyor? mu diyorsunuz.a slında çözümüçok basit. Size birkaç adımda bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım. Dilerseniz bunu başlıklar halinde yapalım. Öncelikle kusura bakmayın şuan için resim ekleme olasılığım ne yazık ki yok.

 

  • Google Search Console Kaydı
  • Seo Uyumlu Bir Tema
  • Seo Kurulumu ve Ayarları
  • Google Gibi Getir

 

Google Search Console Kaydı

Eski adıyla Google Webmaster Tools bunu duymadıysanız web konusuna hiç bir araştırma yapmadan girmişsiniz ki bu sizin için oldukça zor olacak umarım kendinizi geliştirmeyi seven birisinizdir aksi takdirde sizin için oldukça sıkıcı olabilir. Neyse konumuza geçelim google’a google search console yazarak en üstteki siteye giriş yapıp sitemizi ekliyoruz ve hemen ardından bize doğrulama yöntemi geliyor ki bence sizin için en kolayı .html doğrulaması oradaki dosyayı direk ftp’den dosyayı aktarıp doğrula diyoruz ve karşımıza hemen yönetim paneli geliyor.Sol taraftaki menüden tarama kısmına girip sitemap ekle diyoruz hali hazırda bir sitemap dosyanız yoksa siteniz hangi CMS sistemi üzerine kuruluysa atıyorum wordpress onu araştırıyoruz fakat wordpress’te sitemap oluşturma işlemini seo eklentisi yapıyor.şimdi google search console‘da işlerimiz bitti geçelim ikinci aşamaya.

Seo Uyumlu Tema

Şimdi seo uyumlu tema nedir? Diye düşünebilirsiniz. Seo uyumlu tema google pagespeed ve gtmetrix’den iyi bir puan almış yani hızlıaçılan bir tema olması gerekmektedir. Tabiki bununlada bitmiyor. Temiz bir kodlama şart gereksiz css kodlarından uzak durmamız gerekiyor. Gzip sıkıştirma ile biraz daha yüksek hız alabilirisiniz. Ama asla seo uyumlu diye warez bir tema kullanmayın kod yapısını ve içersine zararlı kod entegre edil iş mi bilemezsiniz. Ayrıca google bunu anlar ve sitenizi spame düşürebilir. En başta söylemem gerekeni şimdi söylüyorum kusura bakmayın sağlam bir ssd hosying almalısınız benim tavsiyem güzelhost lakin vps kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır hem hız konusunda hem ip hemde sunucunuzda sizden başka kimse olmadığı için sitenize virüs girme olasılığı olmayacaktır ki bu birazda size bağlı.

Seo Kurulumu ve Ayarları

wordpress için en iyi seo eklentisi benim için yoast seo‘dur ki diğer seo eklentilerine göre çok dah iyi bir çok seo eklentisi kullandım fakat hiçbiri yoast seo dan daha iyi sonuç vermedi. Tabi ki sadece wordpress üzerine konuşmayacağım çünkü diğer arkadaşlar ayıp olur. 🙂 Her CMS scriptin kendine has seo eklentileri var fakat diğer sistemleri bilmediğim için birşey diyemeyeceğim. Özel site tasarlatan arkadaşlar seo dostu link yapısını kullanırlar çok daha iyi olur. Seo’nun en başında domain gelir domain gelir yapacağınız iş ile domain uyumlu olursa bu sizin için çok iyi olur.

Google Gibi Getir

Bu olay oldukça basit. Tekrar Google Search Console‘a girş yapıyoruz ve oradan işlem yapacağımız siteyi seçip sol taraftan tarama ardından Google Gibi Getir diyoruz sonra orada domain kısmındaki boşluğu doldurmadan getir ve oluştur diyoruz 2 dakika içinde ana sayfanız index almışoluyoruz. Bu işlemi 15 günde bir tekrarlamakta fayda var yani siteniz büyüyene kadar. Daha sonra sirenize içerik ekledikçe yine getir ve oluştur kısmından eklediğiniz içeriğin linkini o boşluğa giriyoruz fakat domain adresimizi siliyoruz zaten orada ekli. Bu işlemii yaptıktan sonra getir diyoruz ve sitemiz konumuzda anında index alıyor.

Bu işlemlerden sonra kopyala yapıştır yapmazda özgün içerik girerseniz zaten google amca sizi sevecektir. Şunuda unutmayın seo için link almayın ueni açılmış bir site için gereksizdir şimdilik yukarıda anlatmış olduğum işlemleri yaptıktan sonra başka birşey yaptırmaya gerek yok lakin biraz ileeledikten sonra tanıtım yazısı yazdırabilirsiniz fakat bunu tutup da tekil ziyaretcisi 100 kişi olan bir siteden yapmayın. Daha çok takip edilen ve yorum alan bir siteden yaparsanız içerikleriniz de dikkat çekiciyse sizi de takip etmeye başlayacaklardır.

Anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar sağlıcakla ve gülücükle kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

10 Yorum

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.