Seo'da Sosyal Medya'nın Önemi - Mehmet Barun
Wordpress

Seo’da Sosyal Medya’nın Önemi

Seo-sosyal-medya-onemi

Geçen günlerde de seo da nasıl yükselinir adlı konumda da sosyal medyanın önemine kısaca değinmiştim. Sizde blogunuzu da seviyorsanız sosyal medyayı aktif olarak kullanmak zorundasınız aksi takdirde işiniz oldukça zor.

Wordoress-sosyal-medya-onemi

Sizde blog yazmayı seviyorsunuz ve istediğiniz ziyaretçi sayısına ulaşamıyor musunuz? İşte tam da bu noktada devreye sosyal medya giriyor. 🙂  Bu işte en kolay kitleye ulaşmamızı sağlayacak üç adet ana sosyal medyamız var. Bunlar;  twitter,facebook,google plus işte bunlar genel olarak kullanılan siteler tabi ki de daha onlar site var ama bunlar şart. Şimdi bu üç ana sosyal medya sitelerini alt başlıklar halinde nasıl kullanacağımıza geçelim.

Twitter

Sürekli olarak kullandığım ve vazgeçemediğim iki sosyal medya sitesinden biri. Öncelikle işe takipçi kazanarak başlayacaksınız ama gidipte takipçi satan kkişi ve uygulamalardan takipçi satın almayın! Mümkün mertebe takipe takip olarak takipçi kasın ve bunlar gerçek insanlar olacağı için tweetlerinizi görüp etkileşim elde etme oranı daha yüksek. Ama takipçi kasarken de boş durmayıp gündemlere ufak bir açıklamayla konu linkini paylaşın. Ne mutlu bize ki twitter artık 140 karakter içersinde linkleri saymıyor. 🙂

Facebook

Pek sevmediğim bu sosyal medya sitesininde kullanıcı sayısı fazla olduğu için hem arkadaşlarınıza hem de diğer insanlara erişiminiz daha kolay olacaktır. Burada ise enkolay etkikeşim yöntemlerinden birisi ünlü insanların ya da teknoloji sayfalarına yorum atmaktır. Tabi bu sadece öneri. Şimdi diğer ve önemli bir etkileşim türü ise webmaster,blog ve reklam gruplarında site içeriklerinizi paylaşmanız gerekir. Çünkü sizin gibj bu işlemleri yapan onlarca insan var. Onların da içeriklerini takip ederek hem kendinizi geliştirebilir hemde konu sıkıntısı yaşamazsınız ki bu demek olmuyor ki kopyala yapıştır yapıyım ya da makale özgünleştirici bir program satın alıyım o iş tamam. Hayır! değil. Sanıyor musunuz google‘ı kandırabilirim. Google küçük bir firma değil zaten önceliği de yaşlı domain ve özgün içerik yani google bu konuda kendisini geliştirmiştir.

Google plus

Etkileşimi en kolay olan ve en sevdiğim ikinci sosyal medya diyebilirim. 🙂

Halk arasında daha çok Google+ olarak bilinen bu sosyal medya ülkemizde pek fazla kullanılmıyor. Genel olarak webmasterların kullandığı bu sosyal medyada etkileşim kolay ama takipçi bulması da bir o kadar zor. Twitter da olduğu gibi takipe takip şeklinde takipçi kazanmaya devam. İlk olarak topluluklar alanından teknoloji,blog ve webmaster gruplarına teker teker katılıyoruz. Ardından linklerimizi bir bir paylaşıyoruz. Az kalsın unutuyordum linklerinizi profilinizde de paylaşmayı unutmayın.

Yorum Atmak

Şimdi yorum atmak ne alâka diyebilirsiniz hatta yukarda bahsetmiştin de diyebilirsiniz ama bunları söylemeden önce devamını okuyun.  🙂 Ziyaret ettiğiniz her blogda atıyorum bir webmaster formunda gezerken oldu da bir blog dikkatinizi çekti. İllaki blog içinde gezerken dikkatinizi çeken bir konu başlığı çıkacak ve okuyacaksınız. Ama sadece okumakla kalmayın yorum atın. Ama yorum demek “hocam emeğinize sağlık” gibi olmasın takıldığınız yeri sorabilirsiniz yani yani blog sahibinin dikkatini çekecek yorumlar atın. Çünkü yorum alanına sitenizi ekliyorsunuz ve bu yorumun size ziyaret olarak döneceğini unutmayı.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar sağlıcakla kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

4 Yorum

  • Sosyal medya’da sitemizin dönmesi sitenin aktif olduğu konuşulduğu anlamına varıyor. Sitemiz her zaman aktif olmalı her manada. Yorum konusunda size katılıyorum yorum çok önemli ancak attığımız yorumlarda genelde web site kısmı siliniyor.

  • bence seo kesinlikle sadece kaliteli sitelerden link almak değil, kullanıcılara ve ziyaretçilerinize daima en iyi hizmeti vermektir.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.