Sabah Yakın Değil Mi? - Mehmet Barun
Okuduklarım

Sabah Yakın Değil Mi?

Sabah Yakın Değil Mi?

 

Merhaba Sabah Yakın Değil Mi? başlıklı kitap incelememe hoş geldiniz.  Dilerseniz sizin için öncelikle arka kapağını ekleyeyim. Hem az çok bilgi sahibi  olursunuz hemde daha çok merak uyandırır diye tahmin ediyorum.Bir silah sesi ve…. Başı yavaşça yere düştü Rüveyda’nın. Yeşil gözleri yarı açık. Gözleri gülümsemiyor muydu ne?  Bir akılın değil bin aklın yetmeyeceği ne dramlara tanık olmuştu bu yemyeşil gözler. Neretva Nehri’ne benziyordu gözleri. O gözler ki Neretva gibi yeşil ve en az Bosna kadar sahipsiz bırakılmış, unutulmuş yaban diyarlarda… Gülümsüyordu gözleri. Oysa neler görmüştü bu gözler. Oysa neler görmüştü bu gözler… Babasının tabutuydu ilk gördüğü şey. Sırplar öylesine nefret ediyorlardı ki Müslümanlardan, sadece dirileri değil ölüleri bile kurşuna diziyorlardı. Babasının kefeni kurşun iziyle delik deşik. Rüveyda’nın başı dik.ölüm nedir ki bir mü’min için. Fatma yengesini dumanların arasından hayal meyal seçebiliyordu; diri diri yakıldığı otobüsün içinden ve can havliyle cama tırmanan o minik bedenleri.

 

Dünya sağır, dünya kör, dünya sessiz… Her gece Bosna’dan yükselen çığlıklara kulağını tıkar dünya. İslam’ın boynu bükük, Müslüman zelil ve dağlar Reyhan kokar. Kırlar zambak  bahçesine dönerken gözleri gülümser Rüveyda’nın. Gelen ölüm değil   müjdedir o kadınlara. Bu yüzden gülümser o gözler.Kendisinin sandığı ama dünyanın günahı olan o büyük utançla yaşadığı onca acı dolu günün üstüne, müjde gelmiştir ötelerden. Kulağında çınlayan annesinin sesidir Reyhan kokusu ve Hz. Fatıma Annemiz’dir. onu çağıran: yanında iffet abidesi Hz. Meryem. Çamurdan karıldığını  unutmayan Rüveyda’nın başı yerde, ruhu ise göklerdedir artık. Neretva, Bosna ve yeşil gözler…

 

Arka kapak bunlardan ibaret işte.

 

Sabah Yakın Değil Mi? (Bosna'ya Ağıt) Mecbure Inal Vela

Sabah Yakın Değil Mi? (Bosna’ya Ağıt) Mecbure Inal Vela

 

Sabah Yakın Değil Mi? (Bosna’ya Ağıt) Mecbure Inal Vela

 

Bir babanın Bosna’ya olan hasretiyle başlıyor her şey. Emekliliğin ardından alınan ikramiye ve be akraba ziyareti diye gidiliyor Bosna’ya ilk başlarda olaylar o kadar alevli değildir. Rüveyda’nın babası ise gece yürüyüşlerine bayılır halbuki Bosna’da insanlar gece evlerinde bile korku içinde.  2. gün yine gece gezmesinde Sırplar tarafından kovalanır ve o esnada pencereden bakan Rüveyda koşar adımlarla kapıyı açar ve babasını içeri alır. Bundan ders almayan baba ertesi gün yine dışarı çıkar ve bu sefer o kadar şanslı olmayacaktır. Sabaha arşı dönmeyen babasını pencereden bekleyen Rüveyda akrabalarına durumu iletir ve dışarıda aramaya   koyulurlar Dışarıda ararlarken Rüveyda babasının yaylım ateşine tutulduğunu görür ve yuvarlanarak öldüğüne şahit olur. Aradan biraz zaman geçmiş ve ortalık iyice karışmış hatta Sırp komşuları dış kapıyı  tekmeleyerek içeri girmeye çalışmış bunun üzerine ev halkı mahsene sığınmış ve amcası sandıktan silahı alıp bir köşeye saklanmış beklemektedir. Ve lanet olası kapı kırılmış ve ayak sesleri daha net gelmeye başlamış Rüveyda’nın nefes alışverişi dışarıdan duyulmaya başlamış kalp atışları adeta göğüs kafesini delecek kadar yükselmiş ve kapı ilk tekmeyi almış. Titreyerek bir birlerine sarılan kadınlar çaresizce beklemiş. Ahh ne yazık ki kapı kırıldı ve Sırp içeride  yavaş yavaş kadınlara yaklaşan Sırp siper almış amcayı hiç fark etmemiş olacak ki duyulan silah sesi ve Sırp gencin yere serilmesi bir oldu. Meraklı gözlerle maskeyi açan kız gördükleri karşında adete şok olmuş ve Rüveyda meraklı gözlerle ne olduğunu sorduğunda almış olduğu cevap beraber yemek yediğimiz, beraber okula gittiğimiz ve beraber oyun oynadığımız . Sırp komşumdu dediği an birkez daha yıkıldı Rüveyda.

 

Daha fazlasına girmek istiyorum her sayfayı ayrı bir heyecan, ayrı bir merak ve ayrı bir korku ile okuyacaksınız acaba Rüveyda’ya ne oldu diye kurutulabilecek mi bu Sırplar’dan diyeceksiniz. İçiniz buruklaşacak Bosnak kardeşlerimiz bu haldeyken neden hiçbir Müslüman sesini çıkarmadı diye düşüneceksiniz ama her şey için çok geç olacak ama elbet bir gün Güneş Müslümanlar için Doğacak!

 

Artık kişisel blogumda okuduğum kitaplara yer vermeye karar verdim gülücükle kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.