PHP Öğrenmek İstiyorum Nereden Başlamalıyım? - Mehmet Barun
Yazılım

PHP Öğrenmek İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Merhaba arkadaşlar PHP dilini öğrenmek isteyen arkadaşlar olursa diye PHP Öğrenmek İstiyorum Nereden Başlamalıyım? klavuzunu sizlere yayınlamak istedim. PHP öğrenmek için öncekikle PHP’nin ne olduğunu ya da diğer bir deyiş ile ne anlama geldiğini bilmemiz gerekiyor. Bir site oluşturmak için iki çeşit yol vardır.

Bunlar PHP ve ASP’den oluşmaktadır. PHP linux tabanında kullanılan bir yazılım türüdür. Şu an okumuş olduğunuz blog PHP alt yapısına sahip olmak ile birlikte wordpress kullanılarak oluşturulmuştur. PHP sisteme oranla daha az tercih edilen ASP windows tabanında çalışmaktadır.

PHP sistemi açık kaynak birkodlamaya sahip olduğu için sadece ana kodları öğrenilerek kişi kendisini geliştirebilir.  Bu yazılım dilinin Türkçe karşılığı “Kişisel Ana Sayfa”dır ve dilin kodları, işleme modülü yer alan web sunucusu tarafından yorumlanmakta, böylece web sayfası tasarlanabilmektedir.

PHP yazılım dilini öğrenmek için kurs almaya ihtiyaç yoktur sebebi ise yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra internette binlerce ücretsiz döküman bulmanız mümkündür.

PHP sistemi öğrenildiğinde mysql ve linux ile birleştirildiğinde ortaya daha kaliteli bir iş çıkartılacağı bilinmelidir. PHP yazılım dili C/C++ dillerine oldukça yakındır. C/C++ hakim olan arkadaşlar çok fazla zorluk çekmeden PHP diline aşina olacaktır. Unutmadan şunu belirtmeliyim ki ilk olarak öğrenilmesi gereken dil HTML Dilidir çünkü web tasarımın temeli HTML’ye dayanmaktadır.

Kısaca Html olmadan we sitesi yapmak oldukça zordur ve HTML ve CSS’den sonra PHP öğrenilmelidir. Şu demek oluyor ki PHP yazılım dilini 2 plana atmalıyız.

Kısaca özetlemek gerekirse sıralama HTML, CSS ve son aşama PHP olmalıdır. Dökümanları internette bulabileceğiniz gibi uzman birisinden yarım alarak ya da bir kurs alarak kendinizi geliştirip bu dilleri öğrenmeniz mümkün. Şayet kısa zamanda uzun yol katetmek isterseniz benim size tavsiyem kurs almanız olacaktır.

Kurs önermemin en önemli sebebi internet ortamında bulduğunuz dökümanda takıldığınız yer olması halinde forum siteleri hariç cevap alabileceğiniz çok bir yer yok. Fakat şuan Türkiye’de bulunan birçok webmaster forumunda işler paraya dökülmüş durumda.Yani yardım almanız pek olası değil. Anlatacaklarım bu kadar kolay gelsin.

VİDEO BANA AİT DEĞİLDİR YOUTUBE’DEN ALINMIŞTIR.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.