Microsoft Edge - Mehmet Barun
İnternet

Microsoft Edge

 microsoft_edge_1200x630

Koskoca Internet Explorer’ın yerine getirilen Microsoft Edge ile internette gezinti keyfi farklı bir boyuta taşınıyor.

Microsoft Edge, Microsoft’un son yıllardaki vermiş olduğu en radikal kararlardan bir tanesi sonucunda Internet Explorer yerine getirilen yeni ve hızlı bir internet tarayıcısı.

Uzun süredir Google Chrome ve Mozilla Firefox ile olduğu yarış içerisinde sürekli geriye düşen İnternet Explorer’ın yerine gelen Microsoft Edge, uzun süredir Windows 10 teknik önizleme sürümü içerisinde kullanılabiliyor. Fakat bunun için Windows 10’un henüz stabil olmayan teknik önizleme sürümünü indirmiş olmanız gerekiyor. Eğer indirmediyseniz, Microsoft Edge’i kullanabilmek için Windows 10’un çıkış tarihi olan 29 Temmuz’u bekleyebilirsiniz fakat Microsoft Edge bu tarihten itibaren Windows 10 dışındaki Windows işletim sistemlerinde çalışıp çalışmayacağı netlik kazanmadı.

Yepyeni bir arayüz ve gelişmiş özellikleri ile ön plana çıkan Edge, özellikle içerisinde bulunan sesli asistan Cortana sayesinde kullanıcılara bambaşka bir internet tarayıcı deneyimi sunuyor.

İnternet Explorer’ın hız olarak diğer tarayıcılardan geri kaldığını düşünen kullanıcılar için çok daha hızlı olarak geliştirilen Microsoft Edge, internet bağlantınızla da doğru orantılı olarak internet satyfalarını oldukça hızlı yüklüyor. Henüz direkt indirme adresi olmayan tarayıcıyı şu an kullanabilmek için öncelikle Windows 10 teknik önizleme sürümünü indirmeniz gerekiyor. İndir butonuna basarak gideceğiniz sayfa üzerinde yapmanız gereken adımlar sırayla anlatılmaktadır.

Peki Microsoft Edge’in hız ve görünüm dışında İnternet Explorer’dan üstün olan diğer özellikleri nedir diye merak ediyorsanız bazılarını hemen açıklayalım.

Web Notları özelliğine sahip olan Microsoft Edge sayesinde artık internet sayfaları üzerine yazılar yazarak notlar alabilir ve bunları arkadaşlarınız ile kolayca paylaşabiliyorsunuz. Normalde bunu yapabilmeniz için önce internet sayfasının ekran görüntüsünü alarak daha sonra istediğiniz yazıyı ekleme ve diğer düzenlemeleri yapmanız gerekir. Edge ile bu işlem direkt olarak tek seferde halledilebiliyor.

Haber, blog, makale ve okuma ile ilgili diğer tüm içerikleri rahatça ve gözünüzü yormadan okuyabilmenizi sağlayan Microsoft Edge, aynı zamanda daha sonra okumak istediğiniz içerikleri de okuma listenize ekleme imkanı sunuyor. Böylece okumak istediğiniz hiç bir içeriği unutmamışi oluyor ve daha sonra dilediğiniz zaman kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Yukarıda da bahsettiğim sesli asistan Cortana sayesinde size gitmek istediğiniz yerler hakkında öneriler sunan Microsoft Edge, böylece yapacağınız aramaları kolaylaştırıyor ve daha kısa zamanda daha ilgili içerikler bulmanızı sağlıyor. Fakat Cortana, Microsoft Edge’in ilk çıkışında hangi ülkelerde destekleneceği henüz net değil. O yüzden ilk geldiğinden itibaren bir süre Cortana’yı kullanamama şansımız bulunuyor.

Internet Explorer ile uzun süredir kan kaybeden Microsoft’un sütten ağzı yanmış olacak ki, Microsoft Edge içerisinde bir geri bildirim bölümü bulunuyor. Edge açıkken ekranın sağ üst köşesindeki gülen yüze tıklayarak Microsoft Edge ile ilgili yaşadığınız problemleri, eksiklikleri ya da olsa daha iyi olurdu diye düşündüğünüz özellikleri Microsoft’a ileterek tüm kullanıcılar ile birlikte Microsoft Edge’in zamanla daha iyi bir tarayıcı hale gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

En iyi tarayıcılar yarışına bomba gibi bir geri dönüş yapmak isteyen Microsoft’un yeni tarayıcısı Microsoft Edge’i Tamindir olarak biz oldukça beğendik. Siz de denedikten sonra görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.