Kendimiz İçin Ne Yapıyoruz - Mehmet Barun
Genel

Kendimiz İçin Ne Yapıyoruz

Kendimiz için ne yapıyoruz

Merhaba hiç düşündünüz mü “kendimiz için ne yapıyorum” diye? Ben çok düşündüm ama hiç yapamadım. Mesela benim hayalim dünya turuna çıkmak ve  yurt dışında yaşamak istiyorum ama bunların hepsi hayal tabi. Neden hayal olarak kalcak kısaca başkalarının düşünceleri için yaşadığımız için. Birçok insan üniversite tercihlerini bile yaparken ailesinin isteklerine göre yapar sanki onların istediği bölümü okuduktan sonra yıllarca severek çalışacakmışız gibi. Evlenirsin ailen için yaşarsın gerçi olması gereken de budur. Tek fark gençliğinde nasıl yaşarsan öyle gidersin mesela ben dünya turuna çıkmadan ölürsem içimde hep bir ukde olacağına inanırım.  Dünya turu derken tutup da bir Panama’ya gitmek istemem. Çünkü bana pek birşey kazandırmaz.

 

Sonuçta her insanın bir hayat felsefesi vardır. Bunu kıymetli ya da kıymetsiz kılan kendisidir. Ya itaat ederek yaşarsın ya da dik durarak eleştirilere maruz kalırsın. Ben özgün yaşayarak mutlu olurum kimin hakkımda ne düşündüğü beni alakadar etmez. Sonuçta suyun üzerinde bile yürüsen yüzme bilmiyor diye eleştirecek insanlar var. Sizde bu düşünce ile devam edebilirsiniz ya da etmeyebilirsiniz. Kimin ne söylediğine önem veriyorsanız bu düşünceyi asla benimsemeyin. Kendinize zarar vermekten öteye asla gidemezsiniz. Başkalarına göre yaşayarak ancak özgürlüğünüzü baltalarsınız ya da baltalamaktan ileri gidemeyip olduğunuz yerde sayarsınız. İzleyeceğiniz yolu siz belirlerseniz hatalarınızdan dolayı mutluluk duyarsınız ama başka belirlerse pişmanlıktan öteye gidemez ve içinizde keşkelerle yaşayarak  kendinizi yıpratmaktan öte bir hal sergileyemezsiniz.

 

başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamak sadece size değil çevrenizdekilere de zarar verir.

Başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamak sadece size değil çevrenizdekilere de zarar verir.

Başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamak sadece size değil çevrenizdekilere de zarar verir. Hani başkalarının ne düşündüğü seni ilgilendirmezdi diyeceksiniz. Haklısınız da. Ama ben başkalarının ne söylediğinden bahsetmiyorum. İş hayatınız, eğitim hayatınızda yaptığınız hataları elbet birilerine mal edeceksiniz ama onları siz kabul ederek yaptığınızı asla kabul etmeyeceksiniz! Bunun için keşke dememek için hayatınıza vereceğiniz yönü siz belirleyin.

pismanlık-oykusu

Demem o ki zaman bir şekilde geçer kimi zaman sevinçli, kimi zaman huzurlu, kimi zaman mutlu,, kimi zaman hüzünlü, kimi zaman da hissiz.  Yarın için çok geç olmadan kendi kararlarınızı verin. Neyse çok fazla uzatmaya lüzum yok her şeye rağmen kendinize iyi bakın ve gülücükle kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.