İzlediklerimiz Bizlere Ne Kazandırıyor? - Mehmet Barun
Benim Alanım

İzlediklerimiz Bizlere Ne Kazandırıyor?

Hiç düşündünüz mü izlediklerimiz bize neler kazandırıyor ya da neler kaybettiriyor?

şahesen ben Türk yapımı dizilerden sadece Behzat Ç.’yi sonuna kadar izledim ve bana kazandırdığı tek şey dostluğun önemiydi. Kaybetmek konusuna gelirsek de alkol ve gece hayatının ön plana çıkmasıydı. Ülkemizde ise bir çok dizi algı operasyonu yaparak bize geçmişimizi kötü göstermeye denemiştir ve bunu gayet iyi bir şekilde başarmıştır.

Nasıl mı? Mesela Muhteşem Yüzyıl Dizisi neden diye soracak olursanız Sultan Süleyman At üstünden inmemişken bize hayatını cariyelerine adamiş bir padişah gibi göstermektedir.Ancak Osmanlı Topraklar Sultan Süleyman Zamanında daha fazla büyümüştür. Tarihimizi pek araştırmadığımız için bu hurafelere inanırız ve dahası sadece diziyi izleyerek sanki gerçekmiş gibi dostlarımızla paylaşarak aslımızı inkar ederiz.

İzlediğim yabancı diziler ise The Flash, Arrow, How I Met Your Mother,Agent of S.H.I.LD gibi daha da uzayıp gider. Peki neden dizi ya da film izlemek yerine belgesel izlemeyiz. Cevap oldukça basit belgeseller sıkıcıdır fakat film ya da diziler daha eğlenceli olduğu için beynimiz direk olarak onlara yönelir peki ne kadar doğru?

Size basit bir örnek vereyim. Ders çalışmaktan çabuk sıkılırız sebebi ise beyin daha çabuk yorulacağı için hemen mola saatini takip etmeye başlarız ki bu tamamen istemsizce yapılan bir iştir. Belgesellerde de eğitim ön planda olduğu için beynimiz bize bir uyarı verir ve en kötü ihtimal olan uykumuzu getirir.

 

Size iki resim ile Sultan Süleyman’ı anlatacaktım fakat internet üzerinde pek istediğim gibi bir resim bulamadım. Gerçi ülkemizde de tarih adına en ufak bir şey yok cevabı ise oldukça basittir kimi zaman yazmamışız kimi zamanda farklı ülkelere göndermişiz ki tarihimizin büyük bir kısmı Çin’dedir. Bunun en basit örneği ise Çin Seddi‘dir.

İzlediğimiz dizi ya da filmler bize tamamen ideolojilerini aşılamaya çalışırlar ki bunu size Ruhi Çenet‘in hazırlamış olduğu kısa bir video ile göstereceğim. Zaten bir çoğunuz bu videoyu izlemişsinizdir. Kanalı takip etmenizi öneririm zaten ilginç ve bir o kadar da güzel içerik sunan bir youtube kanalı.

 

 

 

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.