'iPhone Taklitçisi' Diye Alay Edilen Çinli Markalar, Apple'ın En Güçlü Rakibi Olma Yolunda! - Mehmet Barun
Mobil

‘iPhone Taklitçisi’ Diye Alay Edilen Çinli Markalar, Apple’ın En Güçlü Rakibi Olma Yolunda!

Başlangıçta “iPhone takliti” olarak nitelendirilen Çinli üreticilerin telefonları giderek gerçek birer iPhone rakibi olma noktasına geldi. Huawei ve Xiaomi…

İlk iPhone’u 2007 yılında tanıtan Apple, mobil telefon pazarını hazırlıksız yakalamış ve akıllı telefon devrimini başlatan marka olmuştu. Diğer markalar başlangıçta iPhone benzeri ürünleri nedeniyle “taklitçilik” ile suçlandı ve davalara maruz kaldı. Yeni gelen cihazlar ise günümüzde durumun pek öyle olmadığını gösteriyor.  Taklitçiler Evrimleşti! Bu yenileşme dalgası teknoloji dünyasında da yankı bulmuş durumda. The Verge editörü Vlad Savov’a göre, gerek Samsung gibi güçlü rakipler, gerekse Çin merkezli Huawei ve Xiaomi gibi markalar artık iPhone’u takip etmek yerine tasarımsal açıdan özgün ve güçlü modeller ortaya koyabiliyor. Kısacası, dünün taklitçilikle suçlanan markaları gerçek birer iPhone rakibi olma noktasına ulaştı.

 Çinli Markalar Nasıl Gerçek iPhone Rakibi Oldu? Savov’un bu düşünceyi desteklerken değindiği noktalar oldukça ilginç. Editöre göre, Çinli üreticilerin inovasyona yaptığı büyük yatırımlar, üst sınıf kalitede tasarımlar ve inovatif özellikler artık cihazlarının iPhone taklidi olmaktan çok iPhone’un rakibi olma noktasına geldiğini gösteriyor. Özellikle, Çinli üreticilerin yeni modellerine bakıldığında Savov hiç de haksız sayılmaz. Örneğin, Huawei P9, iPhone’a benzer ancak kendine özgü metal yapısıyla dikkat çekiyor. Leica çift lensi ile kamera alanında önemli bir inovasyon içeriyor. Bununla birlikte, Xiaomi güçlü ve şık Mi 5 modeli ile hem donanım hem tasarıma önem veren kullanıcıları yakalamayı başarıyor.

 Yeni Dalga, Apple’ın Başını Ağrıtabilir! Pazarın bütününe bakıldığında her boyutta iPhone’a rakip olabilecek Çin üretimi cihazları görebiliyoruz. Xiaomi’nin Mi Note’u, Huawei’nin Nexus 6P’sı Çinli üreticilerin de hem akıllı telefon hem phablet sınıfında iddialı ve özgün ürünler ortaya koyduğunu gösteriyor. Özetle, son yıllarda iPhone’u takip etmek yerine kendi yollarını seçen Çinli markaların yakın gelecekte Apple’ın başını ağrıtması oldukça olası. Şu an için önlerindeki tek engel “taklitçi” imajından kurtulabilmek ve bunu için çaba harcadıkları açıkça görülüyor.
İki Yıldır İçini Açmadığımız Kasayı Temizledik. İzlemek için buraya tıklayın!

KAYNAK : http://www.webtekno.com/mobil/iphone-taklitcisi-diye-alay-edilen-cinli-markalar-apple-in-en-guclu-rakibi-olma-yolunda-h16042.html

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.