HTML Nedir? - Mehmet Barun
Yazılım

HTML Nedir?

Html nedir?

Html (Hyper Text Markup Language) olarak bilinen bir web sayfası tasarlamak için kullanılan betik dilidir.  Bu betik dili web sitelerinin oluşturulmasında en temele dayanır. HTML hakim olmayan bir kişi PHP öğrenmekte biraz zorlanabilir.

Temelde düz yazısı esasına dayanan HTML bir ana iki alt başlıktan oluştuğu söylenebilir. (Bu benim şahsi görüşüm.)

Ana başlık olarak HTML akt başlıklar ise head ve body taglerinden oluşmaktadır. Bu betikler windows üzerinde ya da mac üzerinde işletim sistemi fark etmeksizin oluşturulabilir. İhtiyacımız olan programlardan bir kısmı ücretsizken bir kısmı da ücrete tabidir. Ücretsiz olarak Notepad ++ tercih edebilirsiniz. Şayet ben ücretli ya da daha istikrarlı çalışan bir uygulama istiyorum derseniz benim size tavsiyem Adobe  Dreamweaver olacaktır bu yazılıma adapte olmanız  daha kolaydır. Notepad ++ gibi eklentiye ihtiyaç duymadan ihtiyacınız olan bütün kısa yolları içersinde barındırmaktadır.

Bir siteye girdiğimiz zaman bize görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp, index.php ya da default.htm dosyalarından birisidir. index.* dosyaları UNIX ve türevi sunucu sistemler, default.htm dosyasıda WinNT ya da türevi sistemler için giriş sayfası olur.

 

HTML dosya tiplerinin en güncel versiyonu HTML 5’dir. Html üzerindeki kodları belirli kurallar çerçevesinde yazarsanız hata alma olanağınız daha düşük olacaktır ve kodlarınız da SEO uyumlu olacaktır. Bu hataları google’a validator yazarak w3.org adresinden 3 farklı yol kullanarak hatalarınızı bulmanız muhtemel.

Nedir bu 3 yöntem

Bu 3 yöntem dosya ekleyerek url girerek ya da betiği w3 sitesine yapıştırarak konrol sağlamanız mümkün. Web sitesi kodları olarak bilinen ve ülkemizde araştırılan bu kod yapısını doğru olarak öğrenebilmek için internette bir çok video bulmanız mümkün. Size olan tavsiyem kod yazarken her etiketten sonra validator testini yapıp hatalarınızı gidermenizi şiddetle öneririm.

Sizin için youtube da kısa ve anlamlı bir video buldm bu video sizin için daha açıklayıcı  olacaktır. Ayrıca youtube’ye girdiğinizden html dersleri yazıp araştırma yapabilirsiniz. Bu konu hakkında yayın yapan onlarca Türkçe Youtube kanalı mevcut.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.