Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Mehmet Barun
Wordpress

Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Merhaba arkadaşlar Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar başlıklı yazıma hoş geldiniz.

Bu yazımda sizlere hangi lokasyonda hosting seçmelisiniz ve hangi alt yapıya hsahip hosting seçmelisiniz bunun hakkında ufak dipnotlar yardımıyla sizleri elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım. Umarım sizi fazla sıkmam.

Hosting lokasyon secimi

Hosting lokasyon secimi

Hosting ve Lokasyon Seçimi

Lokasyon seçimi sizin için oldukça önemli bir hususdur. Sebebine gelecek olursak açacağınız site belirli bir ülkeyi mi kapsıyor yoksa genel olarak dünya çapında bütün ülkelere mi yönelik öncelikle buna karar vermelisiniz. Şayet verdiğiniz karar Türkiye’ye yönelik bir karar ise Veridyen,Turhost,Güzel Host,Netinternet gibi bilinen ve güvenli firmalar ile çalışıp hem sorunsuz destek almış olursunuz hem de kesintisiz hizmetin tadına varmış olursunuz. Ucuz etin yahnisi yenilmeyeceği gibi ucuz hosting firmalarınında kesinti ya da destek ekiplerinden kaynaklı problemler dolayısıyla hem firma değiştirip ek ücretler çıkartırsınız hem de gereksiz yere canınızı sıkacak problemler ile karşılaşırsınız.

Yönelmiş olduğunuz alan belirli bir kitleyi değil de Dünya geneline yönelik ise seçmiş olduğunuz firmalar şunlardan birisi olmalıdır. Inmotion Hosting,Site5 Hosting,SiteGround Hosting,Dream Hosting,Hostgator,BlueHost gibi firmalar tercih edilmelidir. yalnız şu unutulmamalıdır. Hosting firmanız atıyorum Avrupa lokasyonlu diyelim genel bir kitleye hitap edeceği için Afrika kıtasından birisi sitenize Avrupa’da bulunan birisine göre sitenize daha yavaş bağlanacaktır. Bu gibi durumlarda ziyaretçi sıkılıp siteniz açılmadan kapatabilir. Bunun önüne geçmek için oldukça basit olan bir yöntem var nedir bu yöntem diyecek olursanız CDN hizmeti hem sitenize binecek olan yükü azaltmış olacaksınız hem de ziyaretçinin sıkılıp siteyi kapatmasının önüne geçmiş olacaksınız. Cdn hakkında bilgi almak ve kurulumu hakkında nasıl bir yol izlemelisiniz bir bilginiz yoksa şu yazımı ziyaret edebilirsiniz. CDN Nedir? CDN Servisi ve CDN Kurulumu ya da ücretsiz olarak kullanmak isteyebileceğiniz CloudFlare var şuan blogumda kullanıyorum ve pagespeed taramasında sunucu yanıt süresini kısaltın hatasından Cloudflare sayesinde kurtuldum bu firmanın sayesinde önbellekleme eklentilerinden de kurtulmuş olacaksınız. Cloudflare nasıl kurulur ve ayarları nasıl olmalıdır en ufak bilginiz yoksa şu yazımda detaylı olarak yer verdim. Cloudflare Kurulum ve Ayarları

Hangi Hosting Türü Neden?

Hangi Hosting Türü Neden?

Hangi Hosting Türünü Seçmeliyim Neden

Yeni başlayanlar için oldukça sorunlu bir konudur aslında. Çünkü linux tabanında bir sistem kullanılacaksa mutlaka Linux Hosting seçilmelidir ama Windows tabanında bir hosting kurulacaksa mutlaka Windows Hosting seçilmelidir. WordPress CMS Sistemini ele alarak durumu size aktarmaya çalışıyım. WordPress mutlaka linux alt yapısıyla kullanılmalıdır bu demek olmuyor ki Windows Hosting de çalışmaz tam aksine çalışır fakat Linux Hostingde çalıştığı gibi verimli olarak çalışmaz. Kısaca örneklemek gerekirse Aynı model iki aracı göz önüne getirelim ve birisi benzinle diğeri ise Lpg ile çalışsın performans olarak benzinli araç bir tık daha önde olacaktır. Hosting seçerken en basit ve en akılda kalıcı bu örneği aklınızda bulundurursanız bu hatadan kaçınmış olursunuz.

Windows hosting Asp dalında mükemmel iken Linux Hosting de Php alanında mükemmeldir.

Paylaşımsız Hosting'e ne zaman geçilmeli?

Paylaşımsız Hosting’e ne zaman geçilmeli?

Paylaşımsız Hosting (VPS)  Ne zaman Geçmeliyim

Cpu kullanımınız düşmüyor ve hosting firması sürekli olarak uyarı maili atmaya başlamışsa işe öncelikle optimizasyon yaparak ya da yaptırarak başlamalısınız. Nedir bu optimizasyon derseniz kısaca şöyle söyleyebilirim gereksiz sorgular ve temanız daki gereksiz kodların kaldırılmasıyla yapılır. Bu konu hakkında pek fazla bilginiz yoksa işi profesyonel birisine bırakmak en doğru yoldur. Merak etmeyin webmaster forumlarında optimizasyon alanında uzmanlanmış insanlar bulabilirsiniz.

Optimize işlemini gerçekleştirdiniz fakat firma hala e-posta mı atıyor. O zaman yapacak pek bir şey kalmamış. mecburen Vps yani paylaşımsız sunucuya geçeceksiniz. Vps alanında hem ucuz hemde oldukça hızlı olan benimde kullanmış olduğum bir firma var Digitalocean 5$ lık paket sizin için oldukça yeterli olacaktır (panel kullanmadığınız taktirde) ben panelsiz olarak lampserver kullanıyordum ve gayet memnunum hatta CDN kullanmadan bile  Türkiye’deki bir hostinge göre daha hızlı yanıt veriyor ama ben yinede size cloudflare kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 

Umarım bu yazım işinize yaramıştır. Alt tarafta bulunan abonelik formunu kullanarak bloguma abone olarak bana destek olabilirsiniz.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

2 Yorum

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.