Hayatımızda Teknoloji'nin Yeri - Mehmet Barun
Benim Alanım

Hayatımızda Teknoloji’nin Yeri

Meraba arkadaşlar bugun sizlere dilimin döndüğünce teknoloji nin hayatımızdaki yerini anlatmaya çalışacağım. Teknoloji mi bize hayatında yer verdi yoksa biz mi teknolojiye hayatımızda yer verdik? Hep bunu merak ettim. Elimize ne zaman akıllı telefonlar geldi ya da akıllı cep telefonları geldi insanlıktan sanki bir tık daha uzaklaşmaya başladık. Mesela ben hep arkadaşlarımla oyun oynayarak geçirirdim zamanımı. Şimdi öyle mi? Hayır değil! Şimdi eline tableti ya da akıllı cep telefonunu alan kafasını kaldırmaz oldu. Nereye gidiyoruz ya da diğer bir değişle ne için nelerden vazgeçiyoruz. Sahi hiç düşünmez misiniz saklambaç oynayarak ya da futbol oynayarak büyüdüğünüz sokakları? En basitinden kitap okuyarak geçirdiğiniz zamanı hani yeni alınan bir kitap sanki çiçek bahçesi gibi kokardı şimdilerde e-book denilen illet çıktı çoğu önemsemez oldu kitapların ya da kitaplığın hayatımızdaki yerini. Eften püften saçmalıklarla öldürdüğümüz zaman için ya pişman olursak. Sahi pişman olursak geri alabilir miyiz zamanı? İzin verir mi bize herşeyden vazgeçmemize sahip olan teknoloji?

Dışarı çıkmadan büyüyen çocuk var apartmanımızda. Nasıl geldik biz bu hale? Dışarı çıkmayan çocuk mu olur hem? Kirlenmeden nasıl öğrenecek helal lokmanın ne zorluklarla kazanıldığını. Şimdi bu nasıl bir düşünce diye ssrabilirsiniz haklısınızda. Geçenlerde arkadaşımla bir AVM’ye gittik buraya kadar herşey normal neyse sigara içmek için dışarı çıktık yan tarafımızdaki masaya simitçi oturdu diye oradan uzaklaşanı gördüm. Ya geçmişinden korkuyordu ya da gelecek kaygısı vardı heralde. Yoksa insan insandan nasıl üstün olabilir ki?

Çoğumuzun online oyunlarda edindiği arkadaşlıklar dışında arkadaşı var mı? Ya da facebook denilen illette tanımadığı insanları ekleyip egosunu tatmin etmekten başka bir işe yaramayan formalite arkadaşlarından başka birşeyimiz kalmadığında öğrenirsek ne olacak? İş işten geçerse dönebileceğimiz bir özümüz olmazsa. Uçurtmanın ne olduğunu bilmeyen bir nesil geliyor. Uçurtma hem aile arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir hem de eğlendirir. Diyeceksiniz ki uçurtma bu nasıl aile ilişkilerini güçlendirecek? Ben uçurtma yapmayı, teraziye almayı babamdan öğrendim iyi ki de öğrenmişim. İçimde hiç burukluk kalmayacak keşke uçurtma yapıp uçurtsaydım diye. Neyse bu kadar mazi yeterli gülücükle kalın. 🙂

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.