Google'ın İnternet Balonu Hangi Ülkeye Uçuyor? - Mehmet Barun
Gündem

Google’ın İnternet Balonu Hangi Ülkeye Uçuyor?

Google’ın balonla internet dağıtma projesinde yeni bir ülke hedefte. Teknoloji devi Google, Loon projesi kapsamında dünyanın en büyük ikinci ülkesine internet götürmeyi planlıyor.

Google’ın “Project Loon” olarak adlandırılan projesini mutlaka duymuşsunuzdur. Gözden kaçıranlar için kısaca hatırlatacak olursak; internet devi Google’ın bu projesi, Wi-Fi sinyallerini balonlar aracılığı ile dağıtarak geniş bir alana internet sağlama amacını kapsıyor. Geçmişi birkaç yıl öncesine dayanan projeye geçtiğimiz günlerde Sri Lanka’da start verilmişti. Son gelen bilgiler ise Google’ın internet balonlarının yeni bir ülkeye yolculuk yapacağı yönünde.  Google Balonları Hangi Ülkeye Uçuyor? Dünyanın en büyük nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Hindistan, Project Loon’un devreye alınacağı ikinci ülke olabilir. Verilen bilgilere göre, ülke nüfusunun yüzde 68’lik bölümü (880 milyon kişi) kırsalda ya da yoksul bölgelerde yaşıyor. Bu nedenle internet erişimi ülke genelinde oldukça düşük ve sınırlı. Facebook’un Hindistan’da uygulamaya soktuğu Free Basics projesi belli bir yol katetmiş olsa da, bu projenin başarısız olduğu alanlarda Project Loon’un yardıma yetişmesi bekleniyor.
 Facebook’un “Free Basics” Projesinden Farkı Ne? Facebook’un öncülük ettiği Free Basics projesi, Hindistan’da bazı sitelere ve uygulamalara ücretsiz internet erişimi sağlanıyordu. Google’ın balonları sayesinde, bütün internet içeriği ücretsiz erişilebilir hale gelecek. Google’ın bu konuda yaptığı açıklamalara göre, Hindistan hükümeti de bu proje için istekli ve oldukça destekleyici. Açıkçası, bedava interneti benim evime verseler ben de destekleyici olurum ki koskoca ülkeye verilmek isteniyor. Umarım bu proje başlangıç amacında olduğu gibi, dünyanın her köşesine interneti ulaştırmayı başarır.

KAYNAK : http://www.webtekno.com/internet/google-in-internet-balonu-hangi-ulkeye-ucuyor-h15118.html

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.