Google Algoritmasını Değiştirdi! - Mehmet Barun
Genel

Google Algoritmasını Değiştirdi!

Merhaba Google Algoritmasını Değiştirdi! başlıklı yazıma hoş geldiniz. Google’da oluşan dalgalanmanın ister istemez farkındasınızdır. Sadece google’da oluşan dalgalanma mı tabiki hayır anlık index alan blogum 1-2 gün index almıyor ki bu sadece benim değil de bütün webmsaterların yaşamış olduğu bir durum. Google gibi getir aracını kullansanız bile aşağı yukarı index almanız 1 saati buluyor peki bu neden kaynaklanıyor? Cevabı oldukça basit Yeni Google Panda üzerinde yaptığı değişiklikler ve en önemlisi de algoritma üzerinde gitmiş olduğu değişikler.

 

Google Algoritmasını Değiştirdi!

Google Panda ve Penguen Güncellemesi Geldi

Google Panda ve Penguen Güncellemesi Geldi

Google Algoritmasını Değişikliğinin en önemli sebebi gün geçtikçe mobil kullanımın artması ve masaüstü kullanımının aynı oranda düşmesi. Peki ne alaka? Cevap oldukça basit daha önce masaüstü görünümle index alan google burada adeta bir dönüm noktasına taşıyarak artık mobil kullanımı baz alarak indexleme işlemi yapıyor. Mobil kullanımınız yoksa yani responsive bir tasarıma sahip değilseniz bu dalgalanmadan epeyce bir nasibinizi alırsınız. Bu algoritma sadece mobil kullanıma bağlı değil. Sitenizin hız değeri ve temiz bir kodlamaya sahip mi tüm bunları detaylıca incelemeniz gerekiyor çünkü google bunlara önem veriyor ve kendiside incelemelerde bulunuyor. Peki tüm bu işlemler tamam artık arkama yaslanabilir miyim? diyorsanız hem evet hem de hayır. Çünkü google artık ziyaretçilerin gizliliğine de önem veriyor. Bu gizliliği nasıl sağlarım tabi ki de SSL Sertifikaları ile blog kullanıcıları ücretsiz olarak sunulan ve bir çok hosting firmasında hizmet veren açık kaynak kodlu olarak sunulan let’s encrypt sertifikasını kullanabilirler. Bende öyle yapıyorum ama alışveriş ya da pazarlama üzerine bir sertifika kullanacaksanız mutlaka yeşil bara sahip bir SSL sertifikası kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda bu güncelleme sitenizin güncelliğine de önem veriyor yani daha önce olduğu gibi belirli bir kitleye ulaştım artık haftada bir yazı gireyim mantığı yok bu mantığa sahipseniz derhal terk etmenizi öneririm.

google-ssl-onem-veriyor

Google SSL Sertifikasına Önem Veriyor!

Bu SSL Sertifikası Bana Ne Sağlayacak

Bende bu soruyu kendime sorup duruyordum gerçekten ssl sertifikası ile google da yükselebilir miyim? diye. Bunun cevabını deneyerek gördüm ve istediğim birkaç anahtar kelimede şu an 1. sayfaya çıktım hemde istediğim anahtar kelimede 3-4 sayfadayken.

 

 

[info]Tavsiye Yazı:[/info]  Blog Rehberi – Blog Nasıl Açılır

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.