FACEBOOKTA YENİLİKLER BOMBARDIMANI - Mehmet Barun
Sosyal Medya

FACEBOOKTA YENİLİKLER BOMBARDIMANI

Sosyal ağ kullanımı 2011 yılından itibaren büyük bir artış göstermiştir. Özellikle 2011 yılından itibaren yenilik yapmaya başlamışlardır. Sosyal medya ağlarından en çok tercih edilen ve hala güncelliğini koruyan Facebook ise 2011 yılıyla 2016 yılları arasındaki yeniliklerinin devamını getirmeye devam ediyor. Öncelikli olarak 2011 yılında patlama yaşayan Facebook, 2016 yılının yaz sezonlarına girerken kullanıcıları etkileyen yenilikler yapmayı hedeflediklerini belirtmişlerdi.

Facebook

Beğenme butonlarıyla sosyal medya sektörünü adeta sallantıya uğratan Facebook, 2016 yılının yaz sezon başlarında artık beğeni butonlarını kaldırdığını duyurmuştu. Günler geçtikçe kullanıcılar ise, nasıl bir yeniliğin geleceği konusunda birçok spekülasyonlarda bulunmuşlardı. Spekülasyonların birçoğu gerçeği yansıtmayan olguların olmasından dolayı da, kullanıcılar yenilik ile tanışmak için adeta sıraya girip Facebook sosyal ağına akın akın girmeye başlamışlardı. Sadece o büyük yeniliği görmek için dahi, daha önce kullandığı sosyal ağı kullanmaya başlayanların sayıları da o denli artış göstermişti. Günler geçtikçe yenilik hakkında çok fazla açıklama yapma gereksinimi duymayan Facebook yönetimi de, kullanıcılarda istedikleri etkiyi uyandırdıklarını fark etmişlerdi. Diğer sosyal ağlar gibi az yenilik yapma vizyonu olmayan bir sosyal ağ olmasından dolayı da, aslında her kullanıcının beklediği tarzda bir yenilik getirmeye çalışmaları gerekiyordu. Facebook yönetim kurulu ise, geliştirme ekipleri tarafından bir proje ile karşı karşıya kaldıklarını paylaşmışlardı. Beğeni butonlarıyla tanışan facebook, artık tepki butonlarıyla kullanıcılarını tanıştırmayı hedefliyordu. Tepki butonlarında 6 adet tepki mevcuttur. Bu 6 adet tepki ise, beğeni butonu gibi kısıtlanmamış ve geliştirilmeye açık bir proje olarak yayına sürülmüştür.
Aynı süreç içerisinde tepki butonlarıyla yaptıkları yeniliklerle kullanıcıların gönlünü fetheden Facebook yönetimi, canlı yayın yapma özelliğini de beraberinde getirmiştir. Sık kullanılan özellik olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü, kullanıcıların canlı yayını kullanma grafiklerine bakarak açıkca belirtebiliriz.
Ayrıca Facebook Live kullanıcılarına açıldı. Yani Facebook Live’dan faydalanmak isteyen kullanıcılar, geliştirici olarak kullanabilmektedir.
360 derece kamera özellikleri de yenilik olarak lanse edilmiştir. Arda Turan ile yenilik getirildiğinin ülkemizdeki paylaşımının ardından, kullanıcılar 360 video olarak adlandırılan Surround 360 VR’yi denemek için sıraya girmeye başladılar.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.