Disqus Mu? Wordpress Yorumları Mı? - Mehmet Barun
Wordpress

Disqus Mu? WordPress Yorumları Mı?

Disqus Mu? WordPress Yorumlar Mı? sorusu WordPress kullanan birçok webmasterın blog hayatında en az bir defa bu soruyu kendisine yöneltmesiyle başlamıştır. Her iki sisteminde kendisine göre artıları olsa da çok fazla bir fark olmadığınızı bilmenizi isterim. Disqus eklentisinin yaklaşık olarak 750.000 blogda kullanıldığı söyleniyor. Kullanan bloglardan birkaç örnek vermek gerekirse Daily Telegraph ve CNN‘in başta geldiğini söylemenin yeterli olacağını düşünüyorum.

Eklentiyi kullanmak için sadece  Disqus’un resmi sitesini ziyaret edip üye olmanız gerekiyor ardından, kullanmış olduğunuz CMS sisteminin yönetim paneline gelerek Disqus Eklentisini yükleyip geriye sadece ayarlarını yapmak kalıyor.

Disqus eklentisinin önemli ayrıcalıklarından birisi sosyal medya hesapları ile bağlanılabiliyor olması bunun yanı sıra en çok tercih edilme sebepleri arasında tek bir  kontrol paneli üzerinden bütün yorumları kontrol edilebiliyor olması ve yorumların rahatlıkla yönetilebilir olması en çok tercih edilme sebepleri arasında başta gelmektedir.

Birçok dil desteğinin bulunması ve yorum beğeni özelliğinin olması da ona artı bir özellik kazandırıyor.  WordPress yorumlardan ayıran en büyük özelliği ise captha eklentisi kullanmadan sistemi spam yorumlardan uzak tutuyor. Eski yorumlarınızı bu sisteme taşıyabileceğiniz gibi taşındıktan sonra Disqus eklentisini beğenmezseniz, tekrar WordPress yorumlara, yorumlarınızı taşıyabilirsiniz.

Disqus eklentisi yorumları kendi bünyesinde barındırdığı için sorgu azalacağından blogunuz hız konusunda 1-0 öne geçecektir. Ancak şunu kabul etmek gerekiyor ki Disqus sistemi saldırı aldığından mıdır? yoksa sistem yetersizliğinden midir? pek bilinmez genellikle çökmektedir.

Disqus Eklentisini yeterince övdük şimdi WordPress Yorumlarına geçelim. WordPress yorumlar WordPress’in kendisinde geldiği için sistemi yavaşlatmaz lakin yorum sayısı fazla olan konularda sorgu sayısı artacağı için bir miktar yavaşlamalar olabilmektedir.

Google‘ın yorumlara vermiş olduğu önem bir hayli fazladır. SEO açısından yorumların önemi tartışılamaz. Tam da bu noktada WordPress Yorumların önemi öne çıkmakta. Kesin olmamakla birlikte Disqus eklentisi yorumları bünyesinde barındırdığı için yorumların sizin blogunuzda değilde Disqus’a gelmiş gibi düşünülmektedir ki bu benim varsayımım.

Görüşümü söylemem gerekirse birkaç yorumdan bloğunuza zarar gelmez. Bloğunuzdaki yavaşlık eklenti fazlalığından da kaynaklanacağı için iki sisteminde hız konusunda birbirinden farkının olmayacağını düşünebilirsiniz. Çünkü Disqus eklentisini yüklediğiniz taktirde ister istemez gerekli sorgularını çalıştırırken bir miktarda olsa yavaşlama yaşatacaktır. Bırakın bloğunuz olmak istediği gibi kalsın yinede karar sizin tabi.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.