Blogumda Arka Plan - Mehmet Barun
Wordpress

Blogumda Arka Plan

Merhaba arkadaşlar Blogumda Arka Plan başlıklı yazıma hoş geldiniz. Bu yazımda sitemde kullanmış olduğum hosting firması, CDN hizmeti ve güvenlik eklentilerimin yanı sıra kullanmış olduğum tema hakkında sizlere bilgi vermek istedim umarım işinize yarar.

Hosting – Barındırma

veridyenBlogumu açtığım sıralarda farklı farklı firmalar denedim ancak hiçbir firma şuan kullandığım hosting kadar etkileyici sonuçlar vermemişti. Bir kere olsun destek talebi ihtiyacı duymadım. Kullanmış olduğum firma Veridyen Hosting paket olarak  limitsiz paketi tercih ettim. Bu firmayı tercih etme sebeplerim arasındaki en büyük etken Netinternet alt yapısını kullanıyor olmasıydı. Şimdiye kadar ismi duyulmamış firmalara tereddüt ile yaklaşmıştım ancak wmaracı forumu üzerinde araştırmalar yaptığımda denenebilir olduğuna karar verdim. Şuan kendileri de hosting olarak bana sponsor oldular. Önerir misin? diye soracak olursanız hiç tereddüt etmeden cevabım evet olacaktır. Şayet alternatif firmalar istiyorsanız Turhost’u deneyebilirsiniz. Ya da Wpmavi blog sahibi Burak Oran’ın yapmış olduğu incelemeler sonucu düşüncelerini dile getirdiği  En iyi Hosting Firması – Türkiye | Verilerle İnceleme | 2016 – 2017 yazıyı inceleyip kendi kararınızı verebilirsiniz.

Blogumu açtığım ilk günlerde netdirekt ve cdnhizmeti (CDN77) alt yapısına sahip ücretsiz paketlerini kullandım ama gelen ziyaretçinin artmasıyla sunucu yanıt süresi uzadı. Bunun en büyük sebebi kullanmış olduğum eklentilerdi. Şuan için Cloudflare kullanıyorum hem ücretsiz CDN hizmeti sunuyor hem de beni sunucu yanıt süresini ısaltın hatasından kurtarıyor. Sizde Cloudflare kullanarak sunucu yanıt süresini kısaltmak isterseniz WordPress Cloudflare Kurulum ve Ayarları başlıklı  yazımı ziyaret edebilirsiniz.

 

Güvenlik

İthemes Security eklentisini kullanıyorum Aslında bir kaç gün öncesine kadar All İn One Security eklentisini kullanıyordum fakat son güncellemeden sonra yorumların boş olarak gelmesine sebep oluyordu başlarda spam yorum olduğunu düşündüğüm için umursamıyordum sonra gizli sekmede kendim yorum attım ve atmış olduğum yorumun boş ve anonim olarak geldiğini görünce eklentileri devre dışı bırakıp tek tek denedim ve sorunun All In One Security’den kaynaklandığını görünce alternatif olarak iThemes Securty’e geçtim. Brute Force ataklarından korunmamızın yanı sıra admin panelinin adını değiştirmemize yardımcı oluyor ve gece saatlerinde admin panelini kullanıma kapatarak sitemize olan olası saldırılardan korunmamıza yardımcı oluyor.

Tema

Tema olarak Eccepure temasını kullanıyorum daha önce birçok ücretli tema kullandım fakat hız konusunda olduça kötülerdi ama Eccepure teması gerçekten mükemmel. Saf ve temiz bir kodlamaya sahip olan Eccepure teması shortcode desteği ile geldiği için   extra hiç bir ayar gerektirmiyor ve oldukça kullanışlı. Responsive olarak  tasarlanan bu temayı değiştirmeyi hiç düşünmedim ve tema olarak da öneririm.

 

 

 

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

5 Yorum

  • Merhaba, bende wordpress’e yeni geçtim, eklentiler hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Kullandığınız İthemes Security bu güvenlik eklentisi, sitenizi çok kasıyor mu? bende şu anda hızını gayet iyi fakat admin panelinde yavaşlamaya sebep oluyor mu, ayrıca gerçekten de güvenlik konusunda yardımcı oluyor mu?

    • Merhaba, öncelikle wordpress’e hoş geldin. Şu an için hiçbir güvenlik eklentisi kullanmıyorum. Ancak kullanmış olduğum dönemde herhangi bir yavaşlığa sebep olmadı. WordPress güvenlik önlemleri diye internetten araştırırsan birçok kaynak bulabilirsin. Ne kadar az eklenti kullanırsan sistemin o kadar hızlı olacaktır. Bana kalırsa önlemlerini al ama eklenti kullanma.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.