Blog Rehberi - Blog Nasıl Açılır - Mehmet Barun
Wordpress

Blog Rehberi – Blog Nasıl Açılır

Merhaba arkadaşlar Blog RehberiBlog Nasıl Açılır  başlıklı yazıma hoş geldiniz.

 

Blog yazmak istiyorsunuz fakat ne yazacağınıza karar mı veremediniz? Ya da hangi blog sistemini kullanmanız gerektiği hakkında bir fikriniz mi yok. O zaman doğru adrestesiniz.  Öncelikle şunu unutmamalısınız blog yazmaya başlayan insanlar bu işe hiçbir zaman profesyonelce başlamamıştır! Geçmişlerinde mutlaka wordpress.com ya da blogger.com gibi deneyimleri illaki olmuştur. Sizde bunlardan birisi ile başlayabilirsiniz. Ama benim size önerim wordpress.org kullanarak kendi cms sisteminizi kullanmak olacaktır. WordPress.org hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için söyleyeyim kendi hostunuza kuruyorsunuz  tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak sunulur. Sistemde hiçbir kısıtlama olmadığı için e-ticaret sistemi bile kurmanız mümkündür. Tabiki e-ticaret ilk aklıma gelen sistem olduğu  için söyledim sistem tamamen geliştirmeye açık olması nedeniyle aklınıza gelen her şey kurulabilir.

Ne Tür Blog Açabilirsiniz

Aslında bakarsanız bu tam olarak ne hakkında yazmak istediğinize bağlı olarak değişir. Gezi Blogu, Yemek Blogu, Kişisel Blog, Video Blogu gibi bu liste uzar gider. Kendinizi hangi konuda daha iyi buluyorsanız ya da hangi konuda geliştirmeyi seviyorsanız ona yönelmek en doğrusudur. Fakat dilerseniz bir kişisel blog açıp kendinizi kısıtlamaksızın her konuya değinebilirsiniz ki bu en çok tercih edilen blog türlerinden bir tanesidir.

Gezi Blogu

Gezi Blogu nedir nasıl olmalıdır

Gezi Blogu nedir nasıl olmalıdır

 

Gezi blogu açmaya karar verdiniz diyelim. Zaten türünden de anlaşılabileceği gibi gezip gördüğünüz yerleri çeşitli mekanları bir kaç resim ve biraz yorumlama ile anlatmanız  gerekecektir.  tabi bu blogu açmadan önce ne kadar gezici olduğunuzu bilmeniz gerek ve yeterli seviyede misiniz bu da önemli. Ayrıca gezi blogu açmaya karar verdiyseniz mutlaka diğer gezi bloglarını takip edip neler yazıyor ve nasıl yazıyorlar dikkat ederek incelemelisiniz.

Kişisel Blog

Kişisel Blog Nedir Nasıl Olmalıdır

Kişisel Blog Nedir Nasıl Olmalıdır

Diğer blog türlerine girmeden direk olarak kişisel bloga atladım çünkü tek bir konuya odaklandıkları için söyleyeceklerim gezi blogu ile neredeyse aynı olacaktır. Kişisel blog açmaya karar verdiyseniz bence doğru yoldasınız kendinizi kısıtlamıyorsunuz. Bana göre yeni başlayan birisi için gayet doğru olan blog türü. Kişisel blog dediğimiz zaman bir kitabı ya da filmi yorumlayabilirsiniz ya da web günlüğü olarak kullanabilirsiniz. Blog türüne karar verdiğinizi var sayarak atlıyorum bu kısmı.

 

Alan Adı (Domain) Seçimi

Ücretli bir uzantı ile başlamanız sizin yararınıza olacaktır aynı zamanda da akılda kalıcı olacaktır. Gezi blogu açmaya karar verdiniz diyelim alanadınız şu şekilde olmamalıdır. mehmetdinliyor.com gibi seçtiğiniz konuyla birebir ilgili olmak zorunda misal mehmetgeziyor.com gibi. Şayet kişisel blog açmaya karar verdiyseniz isimsoyisim.com.tr daha makul bir alan adıdır.

Hosting Seçimi

Blogger ya da wordpress.com’u seçtiyseniz bu kısmı direk olarak atlayabilirsiniz.  Şayet wordpress.org ya da joomla gibi bir cms kurmak isterseniz bu kısım sizin için oldukça önemli ilerde yaşayacağınız kesintiler seo kaybetmenize sebep olacaktır. Hosting alırken firma ve firmanın size sunacağı paketler çok önemlidir. İlerde sorun yaşamak istemiyorsanız traafik sorunu olmayan bir paket tercih etmelisiniz. Şu an ben kişisel blogumu Veridyen Hosting de barındırıyorum ve hiç destek ekibi ile iletişime geçme ihtiyacım olmadı sizede öneririm. Önereceğim diğer firmalar ise şu şekilde. Turhost, Güzel Hosting, Net İnternet gibi firmalar ile çalışırsanız sizinde sorun yaşama olasılığınız oldukça düşük olur. Unutmadan eklemeliyim ki cms sistemleri Linux tabanlı hostlarda daha verimli çalışır yani cpanel hosting seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

WordPress Nasıl Kurulur ( Blog Nasıl Açılı Son Adım )

 

WordPress sistemini manuel olarak kurabileceğiniz gibi otomatik olarak da kurmanız mümkün. Otomatik kurulum için hosting sağlayıcınızın mail hesabınıza atmış olduğu panel bilgilerine ihtiyacınız olacak. muhtemelen şu şekilde bir cpanel adresiniz olacak. siteadi.com:2083 gibi kullanıcı bilgilerini girdikten sonra gelen sayfa da Softaculous Apps Installer  kısmında WordPress yazzısına tıklayıp Yükle/İnstall yapıyorsunuz.

wordpress-blog-kurulumu[infobox]Protokol Seçiniz:[/infobox] Şayet SSL sertifikanız yoksa http:// seçmelisiniz. Dilerseniz https://www. şeklinde de protokol belirlemeniz mümkün ama benim görüşüm http:// yönünde.

 

[infobox]Domain Seçin:[/infobox] Bu kısımda da satın almış olduğumuz siteadresi.com’u seçiyoruz. 1. yapmış olduğumuz işlem ile sitemiz http://siteadresi.com halini almış oldu.

 

[infobox]Yükleme Dizini:[/infobox] Bana soracak olursanız bu alanı tamamen boş bırakın çünkü hiçbir kullanıcı siteadresi.com/blog gibi site adresini hafızasına kazımaz en doğrusu ana dizine kurmaktır.

 

[infobox]Veritabanı Adı:[/infobox] Bu kısım biraz önemli veritabanı adını seçerken oldukça karmaşık bir isim belirlemeliyiz aksi halde 1-0 yenik başlarsınız ve bu çok ciddi güvenlik zafiyetine sebep olur.

 

[infobox]Table Prefix (Tablo Ön Eki: [/infobox]Bir çok blogcu tablo ön ekinin değiştirilmemesi taraftarıdır ama genel anlamda değiştirilmesi tavsiye edilir.  Bunlardan birisi de benim.

 

[infobox]Site İsmi: [/infobox]Benim kullandığım site ismi Mehmet BARUN – Kişisel Blog , siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

 

Site dili ve admin bilgilerini de ayarladıktan sonra işlemimiz bitmiştir.

 

Blog Kurulumu Tamamlandı Sıra Gerekli Eklenti ve Ayarlar

Kurulum işlemi tamamlandığına göre artık olmazsa olmaz eklentilere geçmeliyiz. WordPress Hangi Eklentileri Kullanmalıyım başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz. Güvenlik ve ayarlar için de WordPress Sitenizin Güvenliği için 10 Etkili İpucu başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra geriye sadece tema seçimi kalıyor. Tema seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Bunlardan en önemli olanları  seo uyumlu olması ve  seçmiş olduğunuz blog türüne uygun olması.  Tema seçerken warez olmamasına özen gösterin aksi halde siteniz pek fazla gelecek vaat etmeyebilir. Kimse siz ücretli olan bir temayı babasının hayrına ücretsiz olarak sunmaz mutlaka kendisine bir açık bırakmıştır ve zamanı geldiğinde sitenizi ziyaret edecek ve virüs yerleştirme işlemini gerçekleştirecektir.

 

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

2 Yorum

  • Blog nasıl açılır konusunda bog yazarlığı dünyasına adım atmak isteyen internet girişimcileri için güzel bir başlangıç rehberi olmuş. İnternetten para kazanma yöntemleri arasında olması yanında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapabilme, öğrenme ve paylaşma sistemi oluşturması, kişisel markanızı kurabilmenizi sağlaması, ürün ve hizmetlerinizi blog üzerinden pazarlamanıza imkan vermesi gibi nedenler ile kişisel blog açmanızı tavsiye ederim.
    Diğer taraftan bu kişisel blog yanında gezi blogu, iş fikirleri blogu gibi bir niş konu hakkında profesyonel bir blog ile o konuda uzmanlaşabilirsiniz.

    • Bana göre blog para kazanma aracı olarak görülmemelidir. Sebebine gelecek olursa bir blogun hit almaya başlaması ortalama olarak 2 yılı bulmaktadır. Birçok yazarın yapmış olduğu hata da ziyaretçi gelmiyor diyerek blogu kapatmaktır.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.