10 Adımda SEO Yaparak Google’da Yükselmek - Mehmet Barun
Genel Wordpress

10 Adımda SEO Yaparak Google’da Yükselmek

10 Adımda SEO Yaparak Google’da Yükselmek

Merhaba arkadaşlar 10 Adımda SEO Yaparak Google’da Yükselmek başlıklı yazıma hoş geldiniz.

Anahtar Kelime Analizi

1. Çok değil, Yeteri Kadar Çalışın

cok değil zekice çalışın

 

Anahtar kelime analizi oldukça sıkıcı gelen bir iş olsa da düzenli olarak ilgilenmemiz yani analiz etmemiz gerekir. Anahtar kelime analizi yaparken tek bir kelmeye odaklanmak bana göre oldukça saçmadır. Sebebine gelecek olursanız sadece bir anahtar kelimeye odaklanarak siz gerçek hit sağlayacak olan anahtar kelimeyi es geçmenize sebep olacaktır.  Odaklanacağınız her anahtar kelime sizin için bir artı olacaktır. Çünkü gerektiği yerde o anahtar kelimenin türevlerine başvuracak ve rakiplerinizden daima 1 0 önde olacaksınız.

 

[list icon=”arrow”]Kolay Yöntemler:[/list]

Birden fazla anahtar kelime.

Düşük veya orta hacimli aranmaya sahip anahtar kelime.

[list icon=”arrow”]Zor Yöntemler:[/list]

Tek anahtar kelime

Yaygın

Yüksek rekabetli

Yüksek hacimli

 

2. Gelecek Vaat Eden Anahtar Kelime Kullanın

kisa-kuyruklu-anahtar-kelimeler

 

Seçeceğiniz anahtar kelimeler size bugün hit getirebilir fakat yarın için aynı şeyi söylemek pek mümkün görünmüyor. Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse FIFA 2015 oyunun 2015 yılındaki ve 2016 yılındaki aranma oranını Küçük Ağrı Dağı ve Büyük Ağrı Dağı olarak göz önünde bulundurabiliriz.

 

 

uzun-kuyruklu-anahtar-kelimeler

 

Gelecek vaat eden anahtar kelime olarak da Google SEO Optimizasyonu ‘nu ele alalım. Her gün binlerce web sitesinin açıldığını ve bu sitelerinde seo ya ihtiyacı olduğunu var sayarsak ileriye dönük bir çalışma başlatmış oluruz. Hem içerik üretirken hemde tek bir anahtar kelimeye değil de bir çok anahtar kelimeye odaklanırsak hem google tarafında daha çok seviliriz hem de kaliteli içerik üreterek gelen ziyaretçiyi de memnun etmiş oluruz.

 

3. Rahat Ama Net Olun

spesifik-anahtar-kelimeler

Nitelemeye önem verin. Örnek vermek gerekirse hedef,zaman,lokasyon gibi ama bunları seçerken rahat ve aynı zamanda hedefi 12’den vuracak şekilde ayarlayın. Örnek vermek gerekirse anahtar kelimeniz Uygun Kredi olsun ama tek bu kelimeye odaklanmaktan ziyade Hesaplı Kredi, Hiybe Kredi gibi yan kelimeleride kullanarak hem başka kelimelere yer vermiş oluyorsunuz hemde yeni ziyaretçilere merhaba demiş oluyorsunuz. Şunu asla unutmamak gerekiyor.

[notice]Konuyla ilgisi olmayan anahtar kelimeleri mümkün mertebe kullanmayın. [/notice]

 

4. Ticari Zekanızı Konuşturun

rekabet-stratejisi

Artık anahtar kelimeleriniz hazır ve ihtiyacınız olan şey anahtar kelime analizimi dert etmeyin çok kolay. Bunun için Google Keyword Planner aracını kullanabilirsiniz.

İlk çıkan sonuçlar anahtar kelime optimizasyonu yapılmış mıdır?
•Anahtar kelime başlık etiketinde, URL’de ve sayfada içeriyor mu?
•Hangi anchor text’e link alınmış?
•Bu anahtar kelime için daha kaliteli içerikler hazırlayabilir misiniz?
1. sırada olmanız çok önemli değil çünkü ziyaretçi zaten ilk 6 7 siteyi kontrol eder ama hala hedefiniz 1. sıraysa burada devreye rakip analizi girer diğer sitelerden neden artınız olmalı ya da daha farklı olarak neler kayabilirsiniz işte tüm bunları da incelerseniz ve uygularsanız tebrikler 1. sıradasınız.

İçerik

5. Büyük ve Kaliteli İçerikler Oluşturun

icerik-seo

Büyük içerikler çok mu iyidir? Cevabı çok basit hem evet hem de hayır. Kişisel  Blog olarak yazılarımı minimum 300 kelimede tutmaya özen gösteririm ama konuyu dağıtmıyor ve detaylı bir anlatıma izin veriyorsa yazılarım oldukça uzun olur yani olmak zorunda. Google için içerik ve içeriğin kalitesi oldukça önemli. Geleceğinizi garanti altına almak ve google da kaybolmamak için füzenli ve kaliteli içerik şarttır.

6. En Önemlisi Yaratıcı Ve Dikkat Çekici Başlıklar

Başlıklar ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı içeriği ilgi-cekici-basliklarhazırlarken harcadığınız zamanı başlık için de harcamanız da fayda var. Çünkü diyelim ki siteniz 6. sırada ama başlığınız 1. sıradakine oranla daha kaliteli işte tam bu noktada 1. sıradaki sitenin hükmünü bitirmiş oluyorsunuz.  Zaten bu yazıyı okuduktan sonra sizde bu gibi durumlarla karşılaşıp alt sıradaki siteleri ziyaret ettiğinizi hatırlayacaksınız.

 

 

7. Ölçü Neden Önemlidir?

Kopya içeriği es geçerek başlamalısınız. Çok uzun uzadıya yazmak iyi sonuçlar doğurur fakat dönüp dönüp aynı cümleleri kurmak da tam aksine sonunuzu hazırlar.  İçeriğiniz ne kadar derinse kaliteniz de o kadar iyidir.

 

8. Tasarım ve Logo SEO’nun Olmazsa Olmazıdır!

 

tasarim-seo

 

Tasarımınıza mutlaka önem verin bu hem sitenizin hem de sizin özel hissetmenize sebep olacak ve sizi daha çok motive edecektir. Tasarıma hatcayacak paranız yoksa ücretsiz temaları düzenleyerek işe başlayabilirsiniz ama asla işe lisanssız temalar ile başlamayın sitenizin neresine hangi kodu eklediğini bilemezsiniz temayı kaldırsanız bile bırakmış olduğu açığı siteniz hacklenene kadar bulamayacaksınız. Sonrasında hem açığı bulmak hemde zararlı yazılım temizlemek için avuçla para dökecek ve 100 Tl’den kaçarken cebinizdeki 200-300 Tl’den olacaksınız.

Lisanslı Tema Kullanmak size ne sağlayacak

  1. Temiz kodlama
  2. Hemen çıkma oranının düşmesi
  3. Önemsenildiğinin hissedilmesi

İşte bu 3 tane küçü unsur sizi başarıya götürecektir.

 

9. İçerikler Arası Link Verme

Bir birisi ile bağlantılı konularınız bulunuyorsa konular arasındaki anahtar kelimelere link verin. Böylece site içi seo kullanarak konuların bir birisi ile bağlantılı olduğunu hem ziyaretçiye hem de google’a hissettireceksiniz.

 

Site İçi SEO

Abartıdan Kaçının

İçeriği ziyaretçiler için değil de google için hazırlıyorsanız sadece google ve kendiniz için içerik hazırlamış olursunuz. Abartılı arama motoru optimizasyonu sitenize yarar değil zarar getirir. Zaten en doğru optimizasyon doğal olandır. Ücretli olarak yaptırdığınız imlemeler ne kadar doğru ve kalitelidir tartışılır. 1 doğal backlink 1000 spam backlinkten daha iyidir. Ven en doğrusu ve en kaliteli olanı rakip siteden alınan backlinkdir.

 

 

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Barun

Kitap okumayı ve paylaşmayı seven kendi halinde bir öğrenci.

2 Yorum

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Listeler E-Postana Gelsin

Günlük bültenimize abone olarak yeni haberlerden haberdar olabilirsin.

Abone Olduğun İçin Teşekkür Ederim.

Sistemde bir hata oluştu merak etme hemen düzeltiyoruz.